Festiwal Skrzyżowanie Kultur :: muzyka wielu kultur

Festiwale to nie tylko rozrywka, to podróż do świata kultury, możliwość poznania nowych ludzi, odkrycie innych stref życia i znalezienie nowych zainteresowań. Takie spektrum doświadczeń z pewnością zapewni wam Festiwal Skrzyżowanie Kultur, który w tym roku obchodzi swoje 15 urodziny! Daję nam to pewność, że tegoroczna edycja będzie jeszcze bardziej wyjątkowa.

Tegoroczna, już 15. edycja Festiwalu Skrzyżowania Kultur będzie naprawdę niesamowita. Organizatorzy przyzwyczaili już nas do tego, że ten festiwal to prawdziwy diament na tle innych wydarzeń. Jedak to co nas czeka we wrześniu przechodzi najśmielsze oczekiwania. Warszawę odwiedzą m.in.: legendarny perkusista Tony Allen, ojciec blufunku Keziah Jones i aktywistka Sona Jobarteh!

Festiwal Skrzyżowanie Kultur w tym roku obchodzi swoje 15 urodziny. Na przestrzeni tych lat ewoluował on do jednego z największych festiwali promujących wielokulturowość w świecie muzyki i sztuki. Dziś można śmiało powiedzieć, że Festiwal Skrzyżowanie Kultur prezentuje przede wszystkim dorobek największych gwiazd world beat ciągle poszukując aktualnych muzycznych trendów.

Gisela João

Gisela João

Podczas tegorocznej edycji, w trakcie pięciu dni, odbędzie się dwanaście koncertów. Do Warszawy przyjadą artyści z Portugalii, Hiszpanii, Mongolii, Nigerii, Brazylii, Algierii, Gamby i Ghany, a także Libanu. Jubileuszowa edycja festiwalu startuję 18 września koncertem młodej gwiazdy – Giseli João. W Portugalii uznaje się ją za “odpowiedź XXI wieku na Amalię Rodrigues”. Tego samego wieczoru zagra również Diego el Cigala – słynny śpiewak flamenco oraz dwukrotny zdobywca Grammy!

Oczywiście podczas Festiwalu, jak zawsze nie zabraknie również polskiej reprezentacji. Drugiego dnia, w wielokulturowym składzie, usłyszymy projekt HIZBUT JÁMM oraz KROKE I URNA CHAHAR – TUGCHI.

Keziah Jones

Keziah Jones

Podczas piątkowego wieczoru odbędą się trzy koncerty. Na scenie wystąpią: Keziah Jones, Flavia Coelho, Sofiane Saidi & Mazalda. Pierwszy z nich został odkryty, gdy zarabiał na życie graniem w paryskim metrze. Jej muzyka ma w sobie witalność samby, radość forró, pozytywną wibrację reggae i liryczne echa bossa novy. Z kolei Sofiane Saidi, nazywany „księciem Raï 2.0”, wraz ze znakomitym zespołem Mazalda zaprezentują postmodernistyczną wizję elektro Maghrebu.

Sona Jobarteh

Sona Jobarteh

Czwarty dzień festiwalu będzie należeć do pierwszej kobiety w Afryce, która postanowiła przełamać męską dominację w tradycji gry na harfie kora (instrumencie zachodnio-afrykańskich griotów), tą kobietą jest Sona Jobarteh. Oprócz tego, że jest ona wszechstronnie wykształconą instrumentalistką, to wraz z ojcem założyła w Gambii szkołę, w której dzieci uczą się muzyki i kultury dawnego imperium Mandingów. W sobotni wieczór usłyszymy również legendę ghanijskiej muzyki highlife Pata Tgomasa. Nazwany w 1978 roku “The Golden Voice of Africa”, dziś wciąż porywa talentem i charyzmą, koncertując na całym świecie z młodym zespołem The Kwashibu Area Band. Ostatni dzień muzycznie będzie należał do Rabiha Abou-Khalila i Tonego Allena. Ten pierwszy to libański wirtuoz lutni oud i kompozytor. Natomiast Tony Allen to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów na scenie world music, legendarny perkusista, niekwestionowany król nowoczesnego afrykańskiego rytmu, współtwórca afro-beatu i afro-funku.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to niewątpliwe wydarzenie pełne wielokulturowych uniesień muzycznych. Czym jeszcze zaskoczą nas organizatorzy podczas 15. edycji Festiwalu? O tym już niedługo!

Bilety online: www.festival.warszawa.pl, festiwalowych newsów szukajcie również pod wydarzeniem: www.facebook.com/events/648944405622917/.