Festiwale muzyczne to przede wszystkim okazja do posłuchania dobrej muzyki. Jednak coraz częściej imprezom tego typu towarzyszą również inne inicjatywy. Wiele festiwali w kraju i za granicą daje możliwość poszerzania zainteresowań, uczestnictwa w warsztatach, szkoleniach, dyskusjach czy panelach.

festival example_pl

Wybraliśmy 7 z nich, które poza koncertami oferują także wiele dodatkowych atrakcji. Oto zestawienie.

Przystanek Woodstock 2012

Woodstock – chyba najpopularniejszy festiwal w Polsce, który każdego lata przyciąga perspektywą dobrej zabawy, darmowym wstępem i licznymi atrakcjami. Jedną z nich jest Akademia Sztuk Przepięknych – miejsce spotkań i dyskusji, w którym każdego roku goszczą znane osobistości ze świata sztuki, kultury, dziennikarstwa, religii, sportu czy polityki. ASP gościła m.in. Lecha Wałęsę, Bogusława Wołoszańskiego, Artura Andrusa, Tomasza Lisa, Agnieszkę Holland czy Leszka Możdżera, natomiast wśród gości festiwalu byli również prezydenci Polski i Niemiec (wydarzenie miało miejsce w 2012 roku).

Jednak wizyty inspirujących ludzi to nie wszystko. W ramach ASP weźmiemy też udział w wielu interesujących projektach, panelach dyskusyjnych i warsztatach. Do wyboru mamy np. pokazy rodzimego kina niezależnego, warsztaty filmowe prowadzone przez reżyserów i scenarzystów, spektakle teatralne czy warsztaty ceramiczne i muzyczne. Woodstock to także okazja do zdobycia wiedzy dotyczącej wielu istotnych tematów związanych z globalnymi problemami, a także sprawami ważnymi dla przeciętnych obywateli. Każdego roku na Przystanku Woodstock znajdziemy strefę organizacji pozarządowych, w której swoje stanowiska mają m.in. Greenpeace, Amnesty International, stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” czy Otwarte Klatki, a także liczne fundacje – Dzieci Niczyje, La Strada czy Dzień dla Życia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OFF Festiwal – jeden z najważniejszych polskich festiwali muzycznych, gdzie komercji mówi się zdecydowane „nie”. I choć to muzyka alternatywna jest tu najważniejsza, organizatorzy zapewniają również inne atrakcje. Zapraszają np. do Kawiarni Literackiej, stanowiącej ciekawe urozmaicenie odbywających się na kilku scenach koncertów. Mimo nazwy, rozmawia się tutaj nie tylko o literaturze – tak prozie, jak i poezji – ale też o szeroko pojętej kulturze. Nie brakuje tu również gości specjalnych oraz okazji do dyskusji. W tym roku OFF Festiwal odbędzie się w dniach 7-9.08.2015, podobnie jak w poprzednich latach w Katowicach.

festival example_pl (7)

Open’er Festival – tegoroczna edycja już za nami (odbyła się na początku lipca), co jednak nie zmienia faktu, że o festiwalu warto wspomnieć nie tylko w kontekście muzycznym. Open’er to wyjątkowe wydarzenie także dla osób zainteresowanych modą i sztuką, nierozerwalnie łączących się z muzyką. W ramach Fashion Stage jedną ze scen przejmują młodzi, interesujący projektanci mody i ich kreacje. Uzupełnieniem pokazów są również wykłady i spotkania z ludźmi z branży. W ramach Open’era weźmiemy też udział w przedstawieniach teatralnych (w tym roku na scenie występowała na przykład Magdalena Cielecka), wystąpieniach Klubu Komediowego lub wystawach i seansach filmowych – jeśli więc będziemy chcieli choć na chwilę odpocząć od szaleństwa pod scenami, będzie ku temu wiele okazji.

festival example_pl (2)

Wave Gothik Treffen – organizowany w Lipsku, największy na świecie festiwal muzyki gotyckiej, oferuje swoim uczestnikom znacznie więcej niż tylko zabawę przy ulubionych dźwiękach. Bilet na imprezę upoważnia również do darmowego wstępu do Bildermuseum czy lipskiej opery. Poza tym sam festiwal obfituje w dodatkowe atrakcje – możemy wziąć udział w wielkim balu, w odczytach poezji i prozy, a także w przedstawieniach teatralnych i seansach filmowych. Poza tym to najlepsza z możliwych okazja do zaznajomienia się z różnorodnością stylów, zainteresowań, fascynacji, których w gotyckiej kulturze nie brakuje.

festival example_pl (3)

Lollapalooza – legendarny festiwal zawita do Berlina we wrześniu (12-13.09.). Będzie to pierwsza europejska edycja tej słynnej amerykańskiej imprezy. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, bo oprócz niezwykłej mieszaki gatunków muzycznych, na uczestników zabawy czekają też inne atrakcje. Organizatorzy przygotowali coś dla najmłodszych – w ramach Kidzapalooza dzieci będą mogły m.in. wziąć udział w zajęciach plastycznych, warsztatach tanecznych czy w nauce umiejętności akrobatycznych. Wybiorą dla siebie odpowiednie przebranie i poznają festiwal zza kulis. Częścią berlińskiej imprezy będzie również Fashionpalooza, organizowana przy udziale Zalando, która zostanie zorganizowana w jednym z hangarów nieczynnego lotniska Tempelhof. Fashionpalooza będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy biletu na festiwal. Wejściówki kupimy na www.lollapaloozade.com, ale możemy także zawalczyć o nie w tym konkursie. Pierwsza edycja Lollapalooza w Europie zapowiada się interesująco, więc z pewnością warto się na niej pojawić.

festival example_pl (6)

Audioriver – festiwal odbywający się 24-26 lipca to dwie noce koncertów na nadwiślańskiej plaży i na pięciu różnych scenach. Festiwal każdego roku gości artystów z kraju i ze świata – jest gratką dla miłośników muzyki alternatywnej i elektronicznej. Poza koncertami oferuje jednak znacznie więcej. Przede wszystkim Targi Muzyczne, które są okazją do wymiany informacji między osobami działającymi w szeroko pojętej branży muzycznej. Audioriver Fashion Day to z kolei święto mody niezależnej, gdzie zaprezentować się mogą młodzi projektanci. Kinomaniacy również znajdą tu coś dla siebie – odskocznią od targów i zabawy jest Kino Festiwalowe, w ramach którego mamy szansę zobaczyć produkcje niedostępne w innym miejscach. W tym roku wśród propozycji znajdziemy „Ström åt folket (Power To The People)” oraz „Fresh Dressed” – zwiastun tego drugiego znajdziecie w tym miejscu.

festival example_pl (4)

Couleur Cafe – belgijski festiwal, na którym usłyszymy gwiazdy światowego formatu, który poza muzyką ma do zaoferowania o wiele więcej. Będziemy mogli podziwiać tu artystów street art lub tancerzy capoeiry. Weźmiemy udział w warsztatach tanecznych – do wyboru mamy m.in. dancehall, hip-hop, looking i bollywood. Między ćwiczeniami czy koncertami będziemy mogli odpocząć i nabrać sił, degustując potrawy typowe dla różnych regionów świata. Organizowany przy okazji festiwalu targ, daje z kolei szansę zaopatrzenia się w rękodzieła, a także podziwiania artystów przy pracy. Chociaż w tym roku festiwal jest już za nami – odbył się w pierwszych dniach lipca – warto wybrać się na niego w przyszłym sezonie.

To tylko niektóre z festiwali, które swoim programem przyciągają tysiące osób. Miłośników koncertów na żywo zainteresuje z pewnością festiwalowy przewodnik, w którym znajduje się lista imprez odbywających się w całej Europie. Wiele z nich wciąż dopiero przed nami, więc mamy jeszcze szansę, by załapać się na świetną zabawę w rytmach ulubionej muzyki. A póki co zostawiamy was z festiwalową infografiką, na której znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące imprez organizowanych w Polsce.

FESTIWALE_MUZYCZNE_W_LICZBACH_1307_qantum

Źródło zdjęć: nafest.pl, zalu.be, flickr.com, univercidade.net, polskieradio.pl, commons.wikimedia.org, leipzig.travel.