Żyjemy coraz dłużej. Statystyczny Polak – 73 lata, Polka – 81 lat. Zastanawiałeś się, jak ty spędzisz swoje setne urodziny? Czy cena za możliwość zdmuchnięcia coraz większej liczby świeczek na torcie nie stanie się zbyt wysoka? Gdzie leży granica wydłużania życia? Czy coraz dłuższe życie oznacza lepsze życie? Czy technologia, która umożliwia transfer umysłu do komputera zapewni nam nieśmiertelność w formie cyfrowej? Odpowiedzialne myślenie o przyszłości wymaga od nas tworzenia różnych scenariuszy. Dlatego, jak co roku Centrum Nauki Kopernik inicjuje dyskusję podczas Festiwalu Przemiany na temat przyszłości życia społecznego i wpływu nowych idei, technologii i medycyny na jego strukturę.
1 / 1
Pokusa nieśmiertelności towarzyszy nam od tysiącleci, począwszy od sumeryjskiego eposu o Gilgameszu. Obecnie mit zastąpiła fascynacja współczesną medycyną. Próbując rozszyfrować przyczyny, dla których każdy z nas starzeje się w innym tempie, lekarze i biolodzy schodzą do poziomu pojedynczej komórki i procesów sterujących jej metabolizmem. Czy będzie to szczególny wariant genu czy cząsteczki odnalezione w młodej krwi – każdy nowo odkryty element układanki zamiast przybliżać nas do rozwiązania zagadki starości, rodzi kolejne pytania. Ograniczona data ważności ludzkiego organizmu nie zraża transhumanistów. Ruch, który postuluje technologiczne ulepszanie człowieka posiada wpływowych naukowców w swoich szeregach. Wśród nich warto wymienić Raya Kurzweila, informatyka i wynalazcę, stawiającego tezę, że przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną. Biogerontolog Aubrey de Grey przewiduje szybki postęp w dziedzinie regeneracji organów oraz innych terapii na poziomie molekularnym, dzięki którym będziemy żyli dwieście i więcej lat. A jeśli to nam nie wystarczy, proponuje kopiowanie swojej świadomości do komputera…
Jednak co jest ważniejsze: długość życia czy jakość życia? Czy długie życie niesie obietnicę szczęścia czy raczej ryzyko nowych podziałów społecznych? Kto skorzysta w przyszłości z cudownych kuracji? Czy grozi nam przeludnienie, a co za tym idzie wyczerpanie naturalnych zasobów? Długowieczność jako nowy paradygmat naszej kultury zamierzamy rozpatrywać nie tylko pod kątem rozwoju genetyki czy biologii molekularnej, ale też z perspektywy długowiecznych populacji, które uczą nas, że za długość życia odpowiadają również takie czynniki jak o graniczenie stresu, dobra dieta i udane kontakty z rodziną.
Przed nami Festiwal Przemiany (1-4 września) – cztery dni wypełnione intensywnym programem wydarzeń. Wystawa projektów z dziedziny art&science i critical design, towarzyszące jej panele dyskusyjne, a także eksperymentalna debata z aktywnym udziałem publiczności stworzą główne forum do rozmowy o różnych scenariuszach przyszłości. Bogata oferta warsztatów – zarówno praktycznych zajęć w laboratorium biologicznym, jak i transdyscyplinarnych spotkań dla naukowców, projektantów i branży marketingowej. Pogłębioną refleksję na temat ludzkiej śmiertelności oraz wpływu nauki i nowych technologii na nasze życie uzupełnią pokazy filmowe. Spektakl teatralny – oparty na biografii Henrietty Lacks, w reżyserii Anny Smolar – to próba artystycznej odpowiedzi na pytanie o etykę badań i rozwoju medycyny. Oprócz tego koncert muzyki elektronicznej Przemiany Live! oraz Śniadania nad rzeką – całodzienny piknik połączony z targiem owocowo-warzywnym , dyskusją o „dietach długowieczności” i degustacją roślinnych potraw Michała Gniłki.