Królowa architektury, cesarzowa nietypowych kształtów i absolutna wizjonerka – Zaha Hadid. Znana na całym świecie ze swoich niebanalnych projektów, autorka wielu rozpoznawalnych i charakterystycznych projektów. Jej nagła śmierć to niepowetowana strata dla świata architektury i sztuki.

Przyjaciele wspominają ją jako nie tylko wielką artystkę, ale również wspaniałą przyjaciółką i niezwykłą osobą. Przez lata swojej działalności udowodniła, że kobieta może odnosić ogromne sukcesy w świecie zdominowanych przez mężczyzn. Jako pierwsza na świecie kobieta otrzymała nagrodę Pritzkera, ogromne wyróżnienie w dziedzinie architektury.

Urodzona w Iraku, studiowała matematykę na amerykańskim uniwersytecie w Beirucie. W latach 70. przeprowadziła się do Londynu, gdzie podjęła naukę w najstarszej szkole architektonicznej w Wielkiej Brytanii – Architectural Association School of Architecture.

Jej projekty są niezwykle charakterystyczne, idealnie wpisujące się w każdy krajobraz. Hadid miała ogromną umiejętność prawdziwego „czucia”, projektowała budynki, które od samego początku miały w sobie pewnego ducha, który już zawsze będzie przypominał o niezwykłej osobowości projektantki.

Jej nagła śmierć wywołała ogromne poruszenie na całym świecie. Zaledwie 65-letnia architekta zmarła na atak serca w Miami. Graham Morrison, również związany ze światem architektury, wspomina ją jako niezwykłą kobietę, która nigdy nie mogła się dopasować. Od zawsze tworzyła swój przepiękny, magiczny i absolutnie bajkowy świat.

 

źródło: vogue, guardian