Wolności nie ma. Gąsiorowska, Lubos, Nosowska i Szroeder w nowym projekcie filmowym “RÓJ”

“RÓJ” to film o rodzinie, która od dziesięciu lat żyje na odizolowanej od rzeczywistości wyspie. W pewnym momencie ta pozorna harmonia zamienia się w pułapkę. W rolach głównych występują Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos, którym towarzyszą młodzi aktorzy – Antonina Litwiniak i Adam Wojciechowski. Twórcy ogłosili datę premiery, uruchomili przedsprzedaż dostępów na stronie filmroj.pl. Produkcję oglądać będzie można tylko online. Premierę ma też utwór “Majak” promujący film nagrany przez Nosowską z gościnnym udziałem Natalii Szroeder.

RÓJO produkcji było już głośno na etapie pozyskiwania środków – “RÓJ” jest pierwszym w historii polskiego rynku filmowego obrazem współfinansowanym przez społeczność ponad 300 inwestorów indywidualnych. W środowisku filmowym scenariusz zebrał dobre recenzje, a sam projekt został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun. W powstanie filmu zaangażowało się wielu cenionych i nagradzanych twórców i twórczyń.

Reżyserski debiut Bartka Bali przede wszystkim jednak zadaje wiele ważnych pytań. Jak żyć na symbolicznej bezludnej wyspie? Jak faktycznie może wyglądać egzystencja ludzi odciętych od świata? A wreszcie, czy układanie świata “na nowo” jest dobrym sposobem na wolność? Poruszane wątki i tematy w filmie wydają się być bardzo aktualne:

Jest wiele powodów, dla których chcę opowiedzieć tę historię. Przede wszystkim chcę pokazać kobietę, która podejmuje ekstremalną próbę zmiany swojego życia. Chcę pokazać świat, o którym ludzie marzą, nie mając świadomości, jak wygląda naprawdę. Chcę pokazać, że każda skrajność, nawet ta podszyta najszczerszymi, najbardziej słusznymi ideami, kończy się tragedią. Chcę wreszcie pokazać, że raj może okazać się piekłem, wzbudzając tym samym czujność w każdym z nas. Ponieważ zawsze i w każdej sytuacji powinniśmy być wyczuleni wobec władzy na każdym jej poziomie – mówi reżyser filmu.

Zdjęcia realizowane były nad Morzem Bałtyckim. Na potrzeby filmu została zaprojektowana i zbudowana kompletna osada rodziny na wyspie, która w pieczołowity sposób odwzorowuje świat bohaterów zamieszkujących to miejsce od 10 lat.

Self-publishing w polskim kinie!

„RÓJ” będzie dostępny tylko online. Oficjalna strona twórców filmroj.pl jest równocześnie platformą dystrybucyjną, na której widzowie będą mogli wykupić dostęp i obejrzeć film.
“RÓJ” przeciera szlak zupełnie nowemu sposobowi realizacji filmów. Branża filmowa jest jednym z wielu przedstawicieli fundamentalnego paradoksu wolności, bardzo popularnego w dzisiejszych czasach. Z jednej strony dostęp do „kamery” jest coraz większy i ta przestrzeń się pozornie zdemokratyzowała, jednak w zakresie finansowania oraz dotarcia do szerszej publiczności środowisko filmowe jest bardzo hermetyczne i daje szansę nielicznym. To, co robimy, różni się od działalności innych producentów filmowych czy serwisów streamingowych. Udało nam się znaleźć w tym aspekcie odpowiedni balans. Dla naszych inwestorów to przede wszystkim projekt nastawiony na zwrot z inwestycji. Z kolei my na początku naszej drogi postanowiliśmy, że wszystko, co zarobimy na projekcie przeznaczymy na realizację kolejnych filmów, nie tylko naszych, ale także innych zdolnych twórców – chcemy, żeby ten nowy model realizacji filmów osiągnął jak największą skalę – Łukasz Siódmok, Prezes Zarządu RÓJ SA.

Przedsprzedaż trwa do 10 maja, koszt dostępu do filmu to: 24,99 zł. Na widzów, którzy wykupią dostęp w preorderze czekają materiały exclusive – m.in.: making of teledysku, którego reżyserem jest Igor Ignacy Leśniewski (ajgorignacy), kulisy powstawania wybranych scen i unikalne materiały z przygotowań do realizacji filmu, a także wywiady z twórczyniami i twórcami. Oficjalna premiera filmu nastąpi 11 maja na filmroj.pl.

“RÓJ”
Premiera: 11 maja 2023 na stronie twórców filmroj.pl

Historia rodziny, która w walce o wolność i niezależność zmienia swoje dotychczasowe życie i zamieszkuje na odizolowanej od rzeczywistości wyspie. Rodzice i dwójka ich dorastających dzieci żyją w zgodzie z naturą i niemal do perfekcji doprowadzają sztukę przetrwania. Żyją zgodnie z ideą samowystarczalności, minimalizmu, ekologii, a dzięki rytuałom tworzą namiastkę wspólnoty. W tym układzie to ojciec jest głową rodziny i decyduje o jej losie, uczy przetrwania, wpaja ideę absolutnej wolności, dającą poczucie szczęścia, jakie niesie życie z dala od cywilizacji. Podział ról i zasady wydają się proste, jednak szybko pojawiają się rywalizacja i bunt. Piętrzące się rodzinne problemy i napięcia zaczynają zakłócać dotychczasowy spokój i relacje, zmieniając układ sił w rodzinie. Sytuację pogarsza kolejna zima, która może być wyjątkowo trudna, a zapasy jedzenia i wody mogą się okazać niewystarczające. W głowach członków rodziny rodzi się strach, zostają postawieni przed coraz trudniejszymi wyborami…

„RÓJ” to wciągający dramat psychologiczny, poruszający ważne tematy egzystencjalne i problemy dzisiejszego świata. Twórcy liczą, że film skłoni publiczność do refleksji nad istotą pojęcia wolności i wyborami, jakie podejmujemy, próbując ją osiągnąć.

Debiut Bartka Bali to pierwszy polski film finansowany metodą crowdinvestingu, który powstał dzięki trzystu indywidualnym inwestorom.

obsada: Roma Gąsiorowska, Eryk Lubos, Adam Wojciechowski, Antonina Litwiniak
reżyseria: Bartek Bala
scenariusz: Bartek Bala & Maciej Słowiński
zdjęcia: Zuzanna Kernbach
montaż: Piasek & Wójcik
muzyka: Paweł Górniak
dźwięk: Katarzyna Dzida-Hamela, Adam Mart postprodukcja dźwięku: Jacek Hamela
scenografia: Maja Zaleska
kostiumy: Nina Sakowska
charakteryzacja: Maria Łukaszewska-Ciesielska
kierownictwo produkcji: Arthur Czernik, Justyna Koziarz
producenci: Łukasz Siódmok, Bartek Bala, Tomasz Langner
koprodukcja: HOLE FILMS, FULCO, PROSOUND, Piasek&Wójcik, Piotr Oberman, M4 FILMS, CONTENT SPOT, Anton Sladkevych, Grupa Moderator, Instytucja Filmowa Silesia-Film
współfinansowanie: Śląski Fundusz Filmowy
partnerzy i mecenasi: ATM SYSTEM, Lasy Państwowe, Columbus Energy, Thermex Serwis, Clever Solutions, Locomotive, Aquafilm, NBIT, Jarosław Zieliński, Paweł Komar, Łukasz Kozioł, Marek Wyszyński, Paweł Cegła, Marta i Wojciech Siódmok
dystrybucja: CONTENT SPOT