Roma Gąsiorowska w filmie „Amatorzy” Premiera już w maju.

Już dziś 24 maja odbędzie się premiera filmu „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej.

O filmie Roma Gąsiorowska:
Gram w nim postać Wiki, która jest aktorką filmową i zostaje zaproszona do nietypowego eksperymentalnego projektu, w którym biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Mają oni za zadanie stworzyć spektakl Szekspira. To piękny film, który w nienachalny sposób opowiada o różnicach między światami osób niepełnosprawnych i osób w tzw. normie. To światy w pewnych kwestiach bardzo do siebie podobne, ale w innych zupełnie do siebie nie przystają. Projekt filmowy – bardzo nietypowy, powstawał w większości metodą improwizacji. Dbaliśmy o to, żeby nie przedstawiać osób z niepełnosprawnością w sposób oceniający czy powodujący manipulację w widzu. Myślę, że efekt został osiągnięty. Na pewno warto zobaczyć „Amatorów”, żeby zdać sobie sprawę jak wielką potrzebę wyrażania siebie mają takie osoby. Ten temat rzadko jest podejmowany publicznie w dyskusji, a już prawie w ogóle w kinie. Cieszę się, że wzięłam udział w tym projekcie i mam nadzieję, że zrobi on dużo dobrego i podniesie świadomość społeczną. 

To było dla mnie niezwykłe przeżycie, bo spotkałam w pracy aktorów, którzy mają wieloletnie doświadczenie sceniczne. To jest ich pasja i sposób wyrażania siebie. Są w tym i tak prawdziwi, i tak szczerzy, i tak profesjonalni. Zaangażowani i oddani, że nie jeden aktor, który wcześniej nie miał styczności z osobami z zespołem Downa, był nie tylko wzruszony, ale i pełen podziwu. Uważam, że to jest przepiękne dzieło, które pokaże całemu światu, że osoby z niepełnosprawnością z 21 chromosomami mają nie tylko o jeden chromosom więcej, ale mają też w sobie dużo więcej wrażliwości, o której my w tzw. normie na co dzień zapominamy.
Każdy powinien zobaczyć ten film. Od razu przepraszam za moją postać Wiki, która nie jest do końca pozytywną postacią, ale myślę, że symbolem jakiegoś rodzaju patrzenia na osoby z niepełnosprawnością.
To ciekawe zdarzenie świata profesjonalnych aktorów z aktorami amatorami – osobami z niepełnosprawnością. To pokazanie ich świata, ich wrażliwości bez sentymentu, bez użalania się i bez sztucznego łączenia światów, które żyją obok siebie i są od siebie na tyle różne, że nie mogą się połączyć a jednocześnie uzupełniają się. I to jest piękne.

Zapraszamy na film „Amatorzy” a więcej o nowościach przeczytacie w naszej zakładce LIFESTYLE.