Wirtualna wystawa wybitnego Rafaela Santi

Z okazji 500-lecia śmierci Rafaela Santi platforma digitalowa Musement stworzyła wirtualne muzeum poświęcone genialnemu twórcy. W jednym miejscu, bez wychodzenia z domu, można podziwiać ponad 100 prac tego wybitnego malarza. Cyfrowa ekspozycja zawiera dzieła z ponad 11 krajów i 30 miast na całym świecie. Prace artysty pochodzą m.in. z Galerii Uffizi we Florencji, Muzeów Watykańskich czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Wirtualna wystawa to kontakt ze sztuką 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu!

W bieżącym roku przypada 500. rocznica śmierci Rafaela Santi (1483-1520), wybitnego twórcy epoki renesansu. Z tej okazji platforma digitalowa Musement stworzyła projekt Rafaello500. Jest to wirtualne muzeum, które w jednym miejscu prezentuje ponad 100 dzieł artysty, znajdujących się na co dzień w ponad 40 galeriach sztuki na całym świecie. Zbiory posegregowane są wedle krajów dysponujących daną kolekcją, a każdy obraz opatrzony jest adnotacją zawierającą ciekawostki dotyczące dzieła oraz informacją o miejscu, w którym się znajduje.

Największą część wirtualnej ekspozycji stanowią zbiory pochodzące z włoskich muzeów. To tutaj możemy podziwiać takie perełki jak Autoportret i Madonnę ze szczygłem (Galeria Uffizi, Florencja) czy dynamicznie przedstawioną Wizję Ezechiela (Galeria Palatina, Florencja). Najbardziej znany, monumentalny fresk Szkoła ateńska, obrazujący spotkanie najwybitniejszych filozofów starożytności, znajdziemy w Muzeach Watykańskich. Na pewno warto wspomnieć także o bogatej kolekcji francuskiej i znajdującym się tam obrazie Św. Michał pokonuje szatana (Luwr, Paryż) czy niemieckiej, gdzie odnajdziemy jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty zatytułowane Madonna Sykstyńska (Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie). Ponadto muzeum prowadzi nas szlakiem dzieł Rafaela przez galerie i muzea w Hiszpanii, Szkocji, Anglii, Austrii, Brazylii, Rosji, na Węgrzech, a nawet w USA.

Projekt Rafaello500 to świetna alternatywa dla tradycyjnego modelu odbioru sztuki. Muzeum online to propozycja nie tylko dla pasjonatów, ale dla każdego, kto chce na chwilę oderwać się od codzienności, by móc w szczególny sposób doświadczyć wybitnej twórczości mistrza renesansu.

Wirtualna wystawa dostępna jest po kliknięciu TUTAJ.