1. Co tworzysz?

W galerii Pakamera wystawiam głównie biżuterię, bo jej tworzenie sprawia mi najwięcej radości. Szyję też ubrania i zabawki na użytek własny i moich bliskich. Może kiedyś znajdę czas i odwagę, żeby to także zaprezentować szerszej publiczności.

 

2. Jak to się zaczęło? Od kiedy projektujesz?

Pierwszą maszynę do szycia przejęłam od mojej Mamy jeszcze w podstawówce, szyłam wtedy jakieś torby i maskotki, trudno to nazwać projektowaniem 🙂 Była to zabawa, która jednak pozwoliła złapać bakcyla.  A tak na poważnie zaczęło się w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Tam stworzyłam kolekcję dyplomową – były to ręcznie farbowane  ubrania wykonane z bawełny i jedwabiu z recyklingu. Potem studiowałam też Architekturę na Politechnice Śląskiej i zrobiłam z przyjaciółką pierwszą kolekcję biżuterii  wykonaną z tego co zostało z makiet. Jako terefere zaczęłam tworzyć w 2010 roku.

Fragment kolekcji dyplomowej „Cocotail” z 2006 r

3. Dla kogo tworzysz?

Tworzę dla osób, które lubią prostotę, które poszukują ciekawych, trochę nietypowych dodatków. Tworzę też dla siebie, bo sama praca daje mi ogromną przyjemność, ale jeszcze większą jeśli komuś też się podoba to, co robię i chce to nosić. Moimi pierwszymi klientkami były i dalej są Mama i przyjaciółka Karolina. To im zawsze pierwszym pokazuję nowe pomysły, słucham opinii i rad.

4. Skąd czerpiesz inspiracje?

Podziwiam artystów, którzy potrafią to jednoznacznie określić. Dla mnie to bardzo trudne pytanie. Ponieważ większość moich prac to upcykling, najczęściej zastanawiam się co by można z zrobić z danej rzeczy czy tworzywa, żeby wykorzystać jej walory. Lubię zabawę formą i kolorem, przez to  wiele rzeczy powstaje w wyniku eksperymentu. A czasami budzę się z gotowym pomysłem i szukam materiału do jego realizacji lub wpada mi do głowy podczas innych zajęć.

5. Czy trendy w modzie są twoim wyznacznikiem?

Staram się orientować w trendach, ale interpretuję je na swój sposób. Omijam te, które mi się zupełnie nie podobają lub robię coś w opozycji do nich. Często mam wrażenie, że idę jakimś bocznym torem, ale nie jestem na nim sama. Najbliższy jest mi dizajn ekologiczny. Uważam jednak, że nie jest to trend, bo trendy są przejściowe, a ja wierzę, że nurt eko nie przeminie tylko stanie się standardem 🙂

6. Nad czym teraz pracujesz?

Uzupełniam wiosenno-letnią  kolekcję naszyjników węzłów i neonów. Przygotowuję też serię nowych bransoletek, ale na razie nie zdradzę szczegółów.

    WĘZŁY – nowa kolekcja naszyjników z dzianin

 7. Twoje Ulubione motywy przewodnie to…

modułowość, powtarzalność elementów, geometria, mocne akcenty kolorystyczne, a z deseni : paski i kropki.

9. Co wyróżnia Twoje prace?

Mam nadzieję, że wyróżniała je oryginalność pomysłów, posta forma, dopracowane detale oraz to, że są to produkty z materiałów z recyklingu i upcykling. Staram się, projektować i produkować tak, żeby zminimalizować  odpady i aby moje produkty nie miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

10. Ulubione półfabrykaty to.. ( i dlaczego)

Bardzo przywiązuję się do rzeczy, nie lubię marnotrawstwa i nadprodukcji. Chomikuję przedmioty – tzw „przydasie”. Pewnie dlatego najbardziej lubię przetwarzać jedne przedmioty w inne. Najczęściej są to tkaniny, ale miałam już kolekcję z cekinów odpruwanych z ubrań, z płyt cd, z próbek dekorów do mebli a w najnowszej kolekcji wykorzystuję wyschnięte lub wypisane wkłady z flamastrów.

SOFT – naszyjniki z krawatów