Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 – PROGRAM!!

Najnowsze produkcje filmowe, które znalazły się programie Tygodnia Filmu Niemieckiego, poruszają palące problemy i aktualne tematy. Kolejna edycja przeglądu odbędzie się w formule hybrydowej w styczniu i lutym 2022 roku.

 

Tydzień Filmu Niemieckiego, którego organizatorami są Dom Norymberski, Instytut Goethego, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz German-Films, zawita do kin w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Opolu, Poznaniu, Toruniu i Kielcach od 21 stycznia do 3 lutego, natomiast od 4 do 10 lutego pełny program przeglądu będzie dostępny na platformie MOJEeKINO.pl.

Amusement Park Film GmbH, Berlin 2020, "Nebenan"
1 / 3

Widzowie nadchodzącej edycji Tygodnia Filmu Niemieckiego będą mogli obejrzeć najciekawsze produkcje, które pojawiły się w ubiegłym roku na ekranach kin zachodnich sąsiadów, a także na międzynarodowych festiwalach. Kolejne tytuły z programu podejmują ważne, dla reżyserów i reżyserek tworzących w Niemczech, tematy. Ci bardzo często szybko reagują na aktualne problemy dotyczące nie tylko społeczeństwa, w którym żyją, ale też kwestii globalnych, mających wpływ na naszą codzienną egzystencję. W ramach tegorocznej edycji zaprezentujemy dwa filmy, które swoją premierę miały podczas ostatniego festiwalu Berlinale. Akcja obu rozgrywa się w niemieckiej stolicy i choć dzieli je prawie 100 lat burzliwej i tragicznej historii, to problemy, przed którymi stoją ich bohaterowie, wydają się być bardzo podobne – mówi Renata Kopyto, dyrektorka Domu Norymberskiego w Krakowie. Brawurowa ekranizacja powieści Ericha Kästnera z 1931 roku „Fabian. Historia pewnego moralisty” w wykonaniu Dominika Grafa to opowieść o ludziach, którzy w otaczającym ich i chylącym się ku upadkowi świecie nie potrafią znaleźć miejsca dla siebie. Z kolei Daniel Brühl, stojący tym razem po obu stronach kamery, w filmie „Jedenaste: znaj sąsiada swego” zderza ze sobą sąsiadów mieszkających tuż obok siebie, ale zdających się żyć na dwóch różnych planetach. O tym jak systemy polityczne po obu stronach żelaznej kurtyny, która jeszcze nie tak dawno dzieliła świat, wpływają na życie jednostek opowiadają: Franziska Stünkel w dramacie „Strzał z bliska” oraz Oliver Rihs w przewrotnie nawiązującym do filmów akcji obrazie „Wolni albo martwi”. Bardzo aktualny problem migrantów i ich integracji podejmuje Anne Zohra Berrached w filmie „Copilot”, poruszającej historii rodzinnej islamskiego ekstremisty oraz Visar Morina w „Wygnaniu”, opowiadając o Albańczyku z Kosowa, niepotrafiącym odnaleźć się w nowej, niemieckiej rzeczywistości. Gentryfikacja, wyzysk na rynku pracy, zanik społecznych więzi, jakie wymusza współczesny kapitalizm, nie dotyczą tylko krajów rozwijających się lub konkurujących z wiodącymi gospodarkami świata. To problemy, z którymi mierzą się niemieccy pracownicy pewnej niewielkiej firmy i które pokazuje Mia Maariel Meyer w swoim świetnym debiucie „Nasiona”. Z twórczością większości reżyserów i reżyserek polscy widzowie zetkną się po raz pierwszy i cieszymy się, że Tydzień Filmu Niemieckiego będzie okazją do ich poznania. Kinematografia zachodniego sąsiada jest wypadkową wielu różnych punktów widzenia, bo różnorodne jest pochodzenie i kulturowe zaplecze jej twórców. Dlatego warto przyglądać się światu za pośrednictwem ich kamery i poprzez ich wnikliwe spojrzenie – dodaje Renata Kopyto.

Program:
• “Jedenaste: znaj sąsiada swego”, reżyseria: Daniel Brühl, Niemcy, 2021
• “Fabian albo świat schodzi na psy”, reżyseria: Dominik Graf, Niemcy, 2021
• “Copilot”, reżyseria: Anne Zohra Berrached, Niemcy, Francja, 2021
• “Nasiona”, reżyseria: Mia Maariel Meyer, Niemcy, 2021
• “Wolni albo martwi”, reżyseria: Oliver Rihs, Szwajcaria, Niemcy, 2020
• “Wygnanie”, reżyseria i scenariusz: Visar Morina, Niemcy, 2020
• “Strzał z bliska”, reżyseria i scenariusz: Franziska Stünkel, Niemcy, 2021

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 w kinach:
21-27 stycznia: Warszawa / Kino Muranów, Kraków / Kino pod Baranami, Wrocław / Kino Nowe Horyzonty, Opole / Kino Meduza
24-30 stycznia: Katowice / Kino Światowid
28 stycznia-3 lutego: Poznań / Kino Muza, Toruń / Kino Centrum, Kielce / Kino Moskwa
Bilety dostępne w kasach poszczególnych kin.

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 online:
4-10 lutego: platforma Mojeekino.pl
Sprzedaż biletów-dostępów od 4 lutego.
Więcej informacji o programie: www.tydzien-filmu-niemieckiego.pl lub wwww.facebook.com/TydzienFilmuNiemieckiego