Schemat żywienia niemowląt. Jak i kiedy karmić dziecko piersią?

Specjaliści radzą karmić noworodka na żądanie, ale co to znaczy? Jak często karmić noworodka? Czy należy budzić go na pierś? I co z karmieniami nocnymi? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Noworodki jedzą i śpią – tak są skonstruowane. Muszą rosnąć, a ich mózg musi się rozwijać. Pomaga im w tym mleko mamy ze wszystkimi swoimi dobrymi składnikami.

Jak często noworodek musi jeść?
Noworodek sprawia wrażenie nieustannie głodnego. 8-12 karmień na dobę oznacza, że świeżo upieczona mama może mieć wrażenie, że karmi maluszka bez przerwy. Wcale nie musi to wiązać się z faktem, że dziecko się nie najada. Instynkt każe noworodkowi ssać pierś, aby pobudzić laktację, nawodnić się, najeść, ale także, by się uspokoić, wyciszyć, wyrównać ciśnienie krwi i uspokoić oddech. Tak, bliskość mamy działa kojąco na dziecko. Powoduje, że jego funkcje życiowe się normalizują, a poziom stresu się obniża. Dlatego noworodek musi być karmiony na żądanie. Nie wolno wyznaczać mu karmień z zegarkiem w ręku. Mleko mamy trawi się bardzo szybko, a żołądek noworodka jest maleńki. Dodatkowo maluch bardzo często się wypróżnia – nawet po każdym karmieniu. Ssanie piersi co godzinę nie jest niczym niezwykłym.  Słynne „wiszenie” oraz podsypianie na piersi jest zjawiskiem fizjologicznym. Zna je większość mam karmiących piersią. Oznaką, że dziecko nie dojada są suche pieluchy, brak kupki, brak prawidłowych przyrostów wagi.

Gdy noworodek nie budzi się na karmienie
W przypadku noworodka w pierwszym miesiącu życia konieczne jest wybudzanie w nocy na karmienie. Długie drzemki nie są wskazane. Senność może być spowodowana na przykład podwyższonym poziomem bilirubiny, a to jest niebezpieczne. Na szczęście właśnie częste karmienie i odpowiednie nawodnienie malucha wspomaga wydalanie bilirubiny z jego organizmu.  W nocy maluch powinien jeść przynajmniej dwa razy. Nocne karmienia dostarczają nieco innych składników niż dzienne, a dodatkowo nocne mleko ma właściwości uspokajające. Zwykle noworodek zasypia zaraz po karmieniu, a nawet ssie nie do końca obudzony. Karmienie noworodka jest łatwiejsze, jeśli mama zdecyduje się na wspólne spanie. Nie musi wówczas wybudzać się i przenosić dziecka do siebie. Jeśli masz obawy, że maluchowi może stać się w nocy krzywda, że nieświadomie możesz go zgnieść, zastosuj tzw. „gniazdko”, czyli przytulny kokonik, w którym maluch będzie wciąż blisko, ale bezpiecznie odseparowany. Daje to pewność, że noworodek nie przepełznie dalej i nie spadnie z łóżka. Badania wykazują jednak, że karmiące mamy śpią bardzo czujnie i nawet przez sen przyjmuję odruchowo obronną pozycję, otaczając je ramieniem. Zaprzestać wybudzania można już po 6 tygodniu życia. Jak rozpoznać głód u noworodka?

Kiedy karmić noworodka:

  • Płacz jest już oznaką silnego głodu
  • Wcześniej pojawia się ożywienie
  • Rozglądanie się na boki
  • Kręcenie główką
  • Stękanie
  • Ssanie paluszków