Przed świeżo upieczonymi rodzicami spore wyzwanie – trzeba nauczyć się postępować z noworodkiem. W praktyce nie jest to trudne, jednak wymaga pewnego wdrożenia i doświadczenia. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja dziecka? Jak podnosić noworodka? Poznaj kilka przydatnych wskazówek.

Home portrait of a newborn baby with mother on the bed. Mom holding and kissing her child.
Pierwsze dni po narodzinach malucha mogą być trudne. To czas, kiedy rodzice i noworodek poznają siebie nawzajem. Jeśli nauczysz się, jak podnosić noworodka z łóżeczka, jak rozróżniać płacz malucha, jak go prawidłowo karmić, przewijać czy kąpać, potem wszystko pójdzie jak z płatka.
Jak podnosić noworodka?
Podnoszenie noworodka może być sporym wyzwaniem – dziecko jest jeszcze słabe i bardzo wiotkie. Trzeba więc poznać odpowiednie techniki, aby nie tylko nie zrobić maluchowi krzywdy, ale przede wszystkim nie utrwalać w nim nieprawidłowych wzorców.
Zastanawiasz się, jak podnosić noworodka z łóżeczka albo z maty?
- Nie rób tego z zaskoczenia. Pokaż się po to, aby maluch miał szansę przygotować się do bezpośredniego kontaktu.
- Przejdź do właściwego podnoszenia – najlepiej zrobić to z pozycji na boku. Jedną rękę wsuń pod pupę, a drugą ułóż z przodu miednicy. Rękę połóż między nogi noworodka i przesuń ją pod bark – wtedy dziecko położy się bokiem na całej ręce. Drugą rękę wsuń pod głowę. Podnieć noworodka bokiem do podłoża.
Pamiętaj, że podnoszenie niemowlaka pod pachy – a tym bardziej noworodka – nie jest wskazane. Brak wsparcia dla pupy i nóg sprawia, że powstaje nierównowaga w napięciu mięśni. To z kolei może utrudniać rozwój fizyczny.
Podnoszenie noworodka i niemowlaka zawsze powinno odbywać się naprzemiennie. Chodzi o to, aby nie pogłębiać asymetrii.
Przygotuj się na różne rodzaje płaczu
Płacz noworodka zawsze chwyta za serce. Warto jednak pamiętać, że takie zachowanie noworodka jest wpisane w fizjologię, ponieważ w pierwszych miesiącach życia właśnie w taki sposób komunikuje się z rodzicami.
Po kilku tygodniach „celowania w ciemno” nauczysz się rozpoznawać potrzeby malucha. Będziesz wiedzieć, kiedy płacze z głodu, kiedy jest mu za gorąco, a kiedy trzeba zmienić pieluchę itp.
Jak kąpać noworodka?
Pierwsza kąpiel noworodka zazwyczaj odbywa się w domu. Chociaż może wydawać się to sporym wyzwaniem, nie ma w tym nic trudnego. Musisz pamiętać o:
- przygotowaniu ciepłej, ale nie gorącej wody – optymalna temperatura to ok. 37oC,
- przeprowadzeniu kąpieli w ciepłym pomieszczeniu – bez przeciągu.
Kąpiel zdecydowanie ułatwi odpowiednio wyprofilowana wanienka lub specjalny wkład, np. z gąbki.
Pierwsze dni z noworodkiem może nie należą do najłatwiejszych. Jednak szybko zdobędziesz wprawę i wszystkie czynności pielęgnacyjne nie będą sprawiać żadnych kłopotów.