Portret Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, a może Jamesa Deana? W kulturze masowej ich wizerunek był wielokrotnie przetwarzany i sprzedawany na tysiące sposobów. Augusto Esquivel jest autorem ich nowych podobizn, wykonanych z guzików.

Były już portrety z klocków Lego, a także dywany i hafty przypominające podobizny gwiazd kina. Augusto Esquivel poszedł dalej. Ten mieszkający w Miami artysta od kilku lat zajmuje się tworzeniem rzeźb z… guzików! Ostatnio zrealizował kilka pomysłów, a mianowicie jest autorem oryginalnych portretów ikon popkultury. Z setek (jeśli nie tysięcy) białych, szarych i czarnych guziczków sporządził wizerunek Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Jamesa Deana, Johna Lenona, czy Salvadora Dali.

Mam obsesję na punkcie porównywania rzeczywistości i potencjału (guzików, przyp. red) oraz równowagi między nimi w sztuce. To idea chaosu w uporządkowanej formie. Obiekt pozornie stały dla oka może być równie delikatny i inny w dotyku. Przedmiot używany do stworzenia dzieła sztuki przekształca się w coś skomplikowanego i intrygującego. Zdaję sobie sprawę, jak niewielki oraz mały jest guzik do szycia (…), ale z drugiej strony jest cenny, a także wyjątkowy, kiedy staje się częścią dzieła. Tak jak atom w cząsteczce, każdy guzik tworzy większą całość.”, możemy przeczytać na stronie internetowej Esquivela.

Z pewnością artysta jest ulubionym klientem tamtejszych hurtowni i pasmanterii.