Niecodzienne sposoby na odświeżenie aranżacji kuchni

Remont kuchni to wyjątkowo trudne i męczące zadanie. Wiele osób na samą myśl o skuwaniu płytek, wyrównaniu ścian, tynkowaniu i klejeniu nowych płytek rezygnuje z zamiaru odświeżenia kuchni. Na szczęście istnieją prostsze sposoby na wprowadzenie widocznych zmian.

Jak przeprowadzić remont bez remontu?

Jeśli twoim problemem są zniszczone lub popękane płytki, stara okleina lub mało atrakcyjne kuchenne fronty, nie musisz od razu zarządzać generalnego remontu. Kuchnię można odświeżyć znacznie mniejszym nakładem sił, bez usuwania wszystkich mebli i skuwania ścian. Czasami wystarczą rozwiązania zastępcze. Oczywiście nie ma się co łudzić, że załatwią one sprawę na kilkanaście lat, pozwolą jednak skutecznie odświeżyć kuchnię w ciągu kilku dni, a efektami będziesz się mógł cieszyć się całkiem długo.

Jak wymienić płytki kuchenne bez ich skuwania?

Największym wyzwaniem przy remoncie kuchni jest przede wszystkim wymiana płytek, które bardzo często oddzielają dolne szafki od górnych, zabezpieczają również ścianę przy płycie indukcyjnej lub gazowej. Konieczności ich skucia, wyrównania ściany i przyklejenia nowego materiału wiąże się najczęściej z zatrudnieniem specjalisty glazurnika. Jeśli jednak płytki nie są tak uszkodzone, że odpadają od ściany, a jedynie popękane lub zarysowane, z zabrudzeniami, których nie możesz usunąć, sięgnij po naklejki na kafelki kuchenne lub łazienkowe. Wykonane one zostały z wyjątkowo trwałego materiału. Można je w każdej chwili przykleić do płytek ceramicznych lub odkleić. Dzięki odpowiedniej jakości druku i dobraniu trwałego materiału nie musisz martwić się, że naklejki nie przetrwają w kuchni dłużej niż miesiąc. Są wyjątkowo odporne na wilgoć i wysokie temperatury, więc spokojnie możesz je nakleić nawet na płytki przy kuchence gazowej.

Za ich pomocą można całkowicie przearanżować wnętrze, unikając zbędnych kosztów. Naklejki na płytki występują w wielu wzorach i kolorach. Na ścianie w kuchni mogą więc pojawić się np. marokańskie zdobienia, hiszpańskie mozaiki lub motywy azulejos.

Jak wymienić podłogę w kuchni?

Podłoga kuchenna najczęściej jest pokryta płytkami, jednak i w tym przypadku możesz znaleźć sposób na ich ciekawą renowację bez konieczności skuwania. Na rynku są dostępne specjalne farby do płytek, dzięki którym wykonasz zupełnie nową podłogę w jeden weekend. Oczywiście wcześniej trzeba zabezpieczyć fugi i idealnie wyczyścić same płytki. Samo malowanie niewiele różni się od nakładania farby na ścianę. Co ciekawe, za pomocą tego typu farb możesz wykonać podłogę w szachownicę. Wystarczy zaopatrzyć się w farbę w dwóch kolorach i odpowiednio pomalować poszczególne kafle. Kiedy wyschnie pierwsza warstwa, możesz nałożyć kolejną. Na wykonanie całości powinien wystarczyć weekend. Efekt jest znakomity, a osiągnąć go można naprawdę niewielkim kosztem. W dodatku bez skuwania, gipsowania i wielu innych dość skomplikowanych czynności.