Mieszkanie inspirowane sztuką Matisse’a

Katarzyna Sosińska Interiors rozpoczęła prace koncepcyjne projektu pokazywanego dziś mieszkania cztery lata temu. Ze względu na plany inwestycyjne klientów, realizacja projektu w Ostrołęce została na pewien czas wstrzymana. Opóźnienie przyczyniło się do lepszego poznania czteroosobowej rodziny i dopracowania każdego detalu wnętrza. Dla właścicieli dużym wyzwaniem była przeprowadzka z przestronnego domu do nowego mieszkania, połączonego z dwóch mniejszych. Projektantka z miejsca zaproponowała inwestorom przemyślane miejsca do przechowywania i dodatki w kobalcie, ulubionym kolorze Mattise’a, jednego z najbardziej wpływowych francuskich malarzy XX wieku. Zobaczcie jak mieszkanie inspirowane sztuką Matisse.

W mieszkaniu zaprojektowanym przez pracownię Katarzyna Sosińska Interiors, minimalizm miesza się z akcentami kolorystycznymi kobaltu, barwy, która genialnie wydobywa z wnętrz ich głębię i charakter. Odcień, stosowany kiedyś w chińskiej porcelanie i ceramicznych szkliwach Babilonu, szczególnie upodobał sobie niegdyś Henri Matisse, obserwując jak zalewa jego obrazy, grafiki i papierowe wycinanki luminescencją morza i nieba. Pasja malarza do kobaltowego, znalazła odzwierciedlenie w ikonicznej serii litografii Blue Nude, którą można obejrzeć w paryskim Centrum Pompidou i …wnętrzu mieszkania naszych bohaterów. Bazą do wprowadzenia tego dość odważnego koloru jest obecna tu biel, czerń, bordo i odcienie brązu, które połączone z niebieskim tworzą wyrazistą i harmonijną przestrzeń. Kobalt idealnie dopełnia tę spokojną bazę, moszcząc się na jadalnianym stole, tkaninach, obrazach i dodatkach, takich jak chociażby przykuwający wzrok geometryczny kwietnik na ścianie.

Mieszkanie zostało zaprojektowane dla rodziny i dwóch synów. Część dzienna mieszkania, czyli salon kuchnia i jadalnia, stanowią centralną przestrzeń, łączącą dwa bieguny -strefę nocną dla dorosłych i dzieci. Ten otwarty plan mieszkania tworzy przestrzeń, w której cała rodzina może spędzać czas razem. Salon z wygodnym narożnikiem i designerskim stołem jest połączony z białą kuchnią. Zaprojektowano ją jako nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń, z minimalistycznymi elementami czerni. Otwarte, czarne półeczki są interesującym elementem, dodającym kompozycji kontrastu. Zamiast zamkniętych szafek, półki oferują możliwość ekspozycji naczyń, szklanek czy innych dekoracji kuchennych.

Fot. Yassen Hristov,
1 / 11

Intensywny kolor i nietypowa organiczna forma stołu jadalnianego stanowią odważne wyrażenie indywidualności i charakteru mieszkańców tego minimalistycznego wnętrza. W efekcie, stół staje się nie tylko funkcjonalnym miejscem spożywania posiłków, ale dodaje przestrzeni charakteru i życia, tworząc niezapomnianą atmosferę przy rodzinnych posiłkach i spotkaniach. Sypialnia rodziców została zaprojektowana z myślą o komforcie, funkcjonalności i stylu. Pomieszczenie to pełni nie tylko rolę miejsca do spania, ale ma również mały kącik do pracy, ogromną garderobę, która za łóżkiem specjalnie nie sięga sufitu, by światło dzienne mogło tam dotrzeć.
Katarzyna Sosińska wygospodarowała tu także miejsce na piękną przeszkloną łazienkę z wanną. Przestronna łazienka przy sypialni to prawdziwy klejnot tego mieszkania. Wyposażona w wolnostojącą wannę i monolityczną umywalkę, stanowi miejsce relaksu i odprężenia, a przeszklenia pozwalają na naturalne doświetlenie pomieszczenia. Projektantka postanowiła oddzielić pokoje dzieci od reszty przestrzeni, ale jednocześnie, uwzględniając, że są to bliźniacy, umożliwić im utrzymanie stałego kontaktu. Dlatego też pokoje dzieci zostały połączone między sobą, tworząc prywatną strefę dla chłopców, gdzie mogą spędzać czas razem i bawić się, mając jednocześnie możliwość oddzielania się, gdy tego potrzebują. Łazienka chłopców, pełniąca rolę łazienki gościnnej, jest spójna z resztą mieszkania zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. Wnęka prysznicowa jako ciemna jaskinia jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem dla łazienki chłopców, ale także dodaje elementu niespodzianki i zabawy do przestrzeni. To unikalne i zapadające w pamięć rozwiązanie, które pasuje do spójnego stylu i
kolorystyki całego mieszkania.

Geometryczny kwietnik, który wypatrzyliśmy na ścianie pochodzi od polskiej marki Bujnie.

Jak Wam się podoba takie wnętrze inspirowane sztuką Matisse?

Zapraszamy na Instagram architektki : @katarzyna_sosinska_interiors