Mary Zaleska :: Wernisaż na Dzień Kobiet

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet łączymy siły z utalentowanymi ilustratorkami. 8 marca wyruszamy na wernisaż i wieczorne tańce do Na Lato, gdzie odnajdziemy prace ilustratorki Mary Zaleskiej oraz 3 innych autorek. Przeczytajcie krótki wywiad z Mary o Kobietach i dla Kobiet!

Czego chciałabyś życzyć kobietom z okazji Dnia Kobiet?
Życzę odwagi i siły by być sobą i za to nie przepraszać.

Jaką rolę odgrywają Kobiety w Twoich plakatach?
Jest to rola tytułowa. Ukazuję kobiety jako pewne siebie i indywidualne osoby, zarówno piękne jak i nieszablonowe. Ostatnio staram się także bardziej świadomie reprezentować wszystkie kobiety, niezależnie od tego jaki mają kolor skóry, orientację seksualną bądź nawet części ciała.

Gdybyś mogła podarować jeden swój plakat dowolnej kobiecie, który i komu być sprezentowała?
Hmmm…ciężko zdecydować ale chyba byłaby to Rupi Kaur. Jej poezja stała się niesamowicie influencyjna dla dzisiejszego pokolenia i jest zbliżonej tematyki do mojej własnej twórczości. Myślę, że sprezentowałabym jej jedną z nowszych prac. ‘Women Masturbate Too’.

Czy w dziedzinie sztuki masz mentorkę, której prace podziwiasz?
Dosłownej mentorki w dziedzinie sztuki nie mam, ale podziwiam wiele projektantek, ilustratorek i artystek. Jedną z nich jest Patrycja Podkościelny, którą pod koniec ubiegłego roku miałam okazję poznać. Myślę, że kobiety aktywne w świecie sztuki są niesamowicie potrzebne, ponieważ uświadamiają innym aspirującym twórczyniom, że jest to możliwe.

Czego życzysz sobie z okazji Dnia Kobiet?
Tego samego co wszystkim innym kobietom…jak każda mam momenty zwątpienia i zawahania. Czasem muszę sobie przypomnieć, że moja indywidualność jest zaletą, nie wadą. Tworzenie ilustracji reprezentującej silne, niezależne kobiety jest jedną z metod takiego przypomnienia. Można powiedzieć, że rysuję sobie wzory do naśladowania.

Czy zobaczymy Cie na Twoim wernisażu w Dzień Kobiet?
Oczywiście! Nie mogę się już doczekać.

 

Wernisaż Wiosna jest kobietą!
8 marca START: 22.00
Na Lato x Pakamera.pl
Wydarzenie: facebook.com/events

NA LATO Day & Night, Rozbrat 44a
www.na-lato.com