Łódź zaprasza na Great September. Wielka muzyka zaczyna się od małych scen

Artur Rojek, który kieruje OFF Festivalem i Łukasz Minta, twórca Spring Break, oraz miasto Łódź połączyli siły w nowej inicjatywie. Great September będzie miejscem spotkań branży muzycznej i szansą dla zespołów z całego kraju, by trafić do szerokiej publiczności. Zapraszamy od 15 do 17 września.

Great September łódź

„Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielki zespół“ – to mógłby być cytat z „Ziemi obiecanej“, gdyby Władysław Reymont pisał ją 120 lat później. Oczywiście akcja działaby się, zupełnie jak w oryginale, w Łodzi. Marzyciele z instrumentami w rękach i ogniem w sercach graliby w najlepszych klubach miasta, przed publicznością wśród której znaleźć mógłby się i organizator dużego festiwalu, i potencjalny menedżer, i ktoś z wytwórni płytowej. Kolejne strony tej powieści wypełniałyby oczywiście oszałamiające przygody chwytających swoją szansę artystów, zmierzające do happy endu…

Dynamiczny rozwój polskiej sceny muzycznej został zakłócony przez pandemię i związane z nią obostrzenia. To jednak nie zabiło talentu, nie powstrzymało kreatywności, ale utrudniło dotarcie nowym artystom do ich potencjalnych odbiorców. Great September wychodzi temu naprzeciw, wypełniając lukę po poznańskim Spring Break. W Łodzi powstanie stacja przesiadkowa pomiędzy garażem czy piwnicą, w których rodzi się muzyka, a scenami takich festiwali jak katowicki OFF.

Koncerty odbywać się będą w łódzkich klubach muzycznych, wtopionych w unikalną architekturę miasta. Bo nie przypadkiem gospodarzem Great September jest właśnie Łódź – miasto w sercu Polski, rozwijające się dynamicznie, o burzliwej historii i ogromnym potencjale. Jego postindustrialny charakter połączony z niepokornym, kreatywnym duchem, każą dziś myśleć o Łodzi jako o miejscu o charakterze zbliżonym do nowojorskiego Williamsburga, Shoreditch w Londynie czy berlińskiego Prenzlauerbergu. Tu oddycha się historią i zarazem tworzy nową. Chcemy być nie tylko tego świadkami, ale i aktywnymi uczestnikami.

Inicjatywa o pełnej nazwie Great September Showcase Festival & Conference łączyć będzie występy gwiazd z koncertami artystów, którzy czekają na odkrycie (i jako gwiazdy tu wrócą, za kilka lat…). Rozmowy kuluarowe i nieformalne spotkania towarzyszyć będą oficjalnej części konferencyjnej, z dyskusjami panelowymi i warsztatami poświęconymi najważniejszym wyzwaniom gwałtownie zmieniającej się branży muzycznej.

Wkrótce podamy do wiadomości więcej szczegółów, ale już dziś prosimy – zarezerwujcie sobie ten czas w kalendarzach: 15-17 września, Łódź, Great September. Razem zrobimy rzeczy wielkie.

Great September Showcase Festival & Conference odbędzie się w dniach 15-17 września w klubach i miejscach kulturalnych w Łodzi.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Independent oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Partnerzy: MAKiS, EC1
Bilety w sprzedaży już wkrótce.