Powiew węgierskiej świeżości na Spring Break

Tegoroczna edycja SPRING BREAK pełna jest wielokulturowych dźwięków. A nawet i w ramach jednego kraju usłyszymy różne odsłony jego brzmień. Węgierski skład w tym roku, a dokładniej 26 kwietnia, reprezentować będą nowe ikony tamtejszej sceny muzycznej – usłyszycie mocny głos Very Jónás, ciepłe nuty Belau i energetyzujący przekaz The Devil’s Trade.

Czuły głos nagradzanej uczestniczki programu INES#talent 2019 Very Jónás od razu porusza zmysły, czasem porywając do tańca nieco dzikszymi nutami. W marcu 2018 zespół artystki Vera Jonas Experiment został wyróżniony nagrodą Indie/Alternative Album of the Year Award w węgierskiej edycji nagród Grammy, a sama Vera otrzymała prestiżową statuetkę Junior Songwriter Award od Artisjus, węgierskiej agencji copyrighterskiej. Zespół Very jest finalistą węgierskiego talent show organizowanego przez Sziget Festival i Hungarian National Television/Radio. Polscy słuchacze poznali Verę na żywo w zeszłym roku podczas Tauron Life Festial Oświęcim, po którym artystka odbyła długą trasę koncertową po Węgrzech. Następnie we wrześniu i listopadzie wraz z zespołem objechała Azję i Europę, promując single wydane w 2018.
Belau

Węgierski duet Belau, tworzący muzykę z pogranicza elektroniki, dream-popu i downbeatu, ma na koncie występy na największych festiwalach muzycznych Europy – Primavera Sound, Eurosonic, Reeperbahn, SXSW, Sziget, Untold czy na polskim Seazone. W ciągu ostatnich 2 lat zagrał 150 koncertów w 21 krajach. Niespełna 2 tygodnie temu zagrali razem z Mike Shinodą (Linkin Park) na Arenie w Budapeszcie. W tym roku, poza występem na Spring Break, panowie z Belau znów rozbrzmią w Barcelonie na Primavera Sound.
Sam zespół określa swoją twórczość jako „świeżą elektronikę”. Ich debiutancka piosenka Island of Promise została uznana przez Deezer za jeden największych przebojów 2015 roku na Węgrzech. Wykorzystana została również w produkcjach HBO oraz międzynarodowych spotach reklamowych takich brandów jak Pepsi, Telenor czy Sziget Festival. Teledysk do wspomnianej piosenki zwyciężył w Hungarian Music Video Festival i może pochwalić się ponad 500 000 wyświetleń w serwisie YouTube.
The Devil’s Trade

W ciągu ostatnich 4 lat węgierski piosenkarz i tekściarz Dávid Makó, znany szerzej jako The Devil’s Trade, kształtował swój ostateczny styl i kierunek. Była to niespodziewana, intensywna, pełna przemian podróż w pojedynkę, której początkiem był wydany w 2014 debiutancki krążek Those Miles We Walked Alone, sfinansowany z kieszeni artysty i wyprzedany w całości.

The Devil’s Trade odbył trasy koncertowe na największych scenach Europy w towarzystwie zespołów takich jak Crippled Black Phoenix czy Nathan Gray Collective. Niebawem ukaże się owoc tychże tras – drugi już album What Happened to the Little Blind Crow. Na tej płycie odnajdziemy całą gamę muzycznych poszukiwań artysty: od chwytającego za serce transylwańskiego folku, przez korzenie artysty jako wokalisty stoner rocka, po duchy Appalachów.