Ból ucha u dziecka :: Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Ból ucha to zarówno dla dorosłych, jak i dzieci niezwykle uciążliwa dolegliwość. Przyczyn pojawienia się bólu może być kilka, natomiast każdej z nich towarzyszą pewne objawy, dzięki którym będziemy w stanie zareagować na czas. Na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności i jak zapobiegać infekcjom zewnętrznych narządów słuchu?

Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Ból ucha u dziecka stanowi jedną z najczęstszych przyczyn, dla których rodzice udają się do lekarza laryngologa czy pediatry ze swoją pociechą. W zależności od wieku dziecka, pojawiają się różne oznaki takiej dolegliwości. Niemowlę może pocierać ucho o poduszkę, dotykać rączką, a z kolei czterolatek może w środku nocy zacząć płakać i poinformować rodziców o swoich bólu.

Jeśli oprócz nieprzyjemnych dolegliwości kłucia w uchu nie występuje gorączka ani inne objawy, wówczas można zacząć podejrzewać obecność ciała obcego w przewodzie słuchowym. Z kolei szumy i bolące ucho to często oznaka zalegającej woskowiny. Jeśli ból ucha u dziecka nie ustępuje i nie pojawia się gorączka to warto nie zwlekać z wizytą u lekarza. Niekiedy zdarza się, że maluch co jakiś czas daje znać o łagodnych bólach. Nie należy tego bagatelizować i warto obserwować dziecko, a z czasem wybrać się do specjalisty, by ten mógł zdiagnozować wszystkie objawy.

Poznaj możliwe przyczyny dolegliwości malucha
Przyczyny tego stanu mogą być różne w zależności od wieku malucha. Wcale nierzadkim powodem jest zapalenie ucha środkowego, na które najwięcej dzieci cierpi między 6 a 18 miesiącem życia. W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego lub środkowego, bólowi może towarzyszyć wyciek ropnej wydzieliny z ucha.

Jednak źródeł bólu może być więcej.
Inną przyczyną mogą być odmrożenia. Ból pojawia się dopiero po rozwinięciu się stanu zapalnego, a wraz z nim dziecko może czuć pieczenie i swędzenie. W przypadku oparzenia objawy są podobne do odmrożenia, choć pojawia się jeszcze zaczerwienienie i ból małżowiny usznej oraz niekiedy pęcherze wypełnione surowiczą treścią. Półpasiec także poprzedza silny ból ucha, po którym z czasem występują zmiany na skórze. Z kolei na wskutek uderzenia lub innego urazu mechanicznego może nastąpić pęknięcie błony bębenkowej, co powoduje nagły ból, szumy i wyciek wydzieliny z wnętrza ucha. Więcej na temat przyczyn bólu tutaj.

Zapobiegaj!
W większości wyżej wymienionych dolegliwości nie należy leczyć dziecka na własną rękę, a raczej udać się niezwłocznie na konsultację do lekarza. Jeśli jednak zależy Ci na środkach zapobiegających, możesz udać się do apteki po środek rozpuszczający woskowinę uszną i regularnie dbać o higienę przewodu słuchowego maluszka. I najważniejsze – zrezygnuj z patyczków higienicznych. Sprzyjają one jedynie ubijaniu wydzieliny wewnątrz ucha, tym samym szkodząc Twojemu dziecku. Jeżeli chcesz jednak pozostać przy patyczkach higienicznych pamiętaj, aby czyścić tylko zewnętrzną część ucha, do usuwania nadmiernej ilości woskowiny stosuj spraye do higieny uszu oparte na naturalnych składnikach.