Wybór Piotra Kędzierskiego na aukcji Sztuka Dzisiaj w DESA Unicum

Uznani twórcy cenieni przez miłośników sztuki najnowszej oraz wschodzące gwiazdy polskiej sceny artystycznej – już 1 marca w DESA Unicum odbywa się pierwsza tegoroczna aukcja „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”. Pionierski projekt największego domu aukcyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej, zapoczątkowany zaledwie przed rokiem, zdobył już spore uznanie wśród kolekcjonerów prac młodego pokolenia. Zaproszenie do objęcia kurateli nad nadchodzącą aukcją przyjął Piotr Kędzierski, znany dziennikarz radiowy, a prywatnie kolekcjoner sztuki najnowszej. Wspólnie z DESA Unicum wybrali 51 wyjątkowych prac: od obrazów, przez rzeźby, kolaże, po zdjęcia autorstwa najgorętszych nazwisk z kilku ostatnich lat. Wśród nich nie zabraknie Martyny Ścibior, Agaty Borowej, Kasi Domańskiej, Julii Woronowicz, Bartłomieja Stypki, Natalii Magaskiej, Karola Grygoruka czy Piotra „Vienia” Więcławskiego, członka znanej grupy hiphopowej Molesta. Prace można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

„Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”
Martyna Ścibior, ceniona i nagradzana polska artystka, od 2013 roku do tworzenia swoich obrazów wykorzystuje bardzo nieoczywiste medium – lakiery do paznokci podarowane przez różne osoby. Namalowała nimi już dziesiątki unikatowych prac, w tym prezentowany na marcowej aukcji obraz „Wszystko co po ale 1” z 2020 roku. „Ten obraz trzeba zobaczyć na żywo, bo jego faktura jest niezwykła – aż chce się ją oglądać pod mikroskopem” – podkreśla Piotr Kędzierski.

Agata Borowa maluje w sposób, który pobudza wyobraźnię. Dzięki niezwykle precyzyjnej technice malarskiej osiąga doskonałość w hiperrealistycznym przedstawieniu abstrakcyjnych form. Jeden z cyklu obrazów „Czy to jest namalowane?” pojawi się na aukcji DESA Unicum. Głośny cykl Agaty Borowej wystawiany był wcześniej, m.in. w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie oraz Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Artystka zajmuje się nie tylko malarstwem, ale i sztuką video. Jak sama mówi: „Nie lubię dosłowności, narracji, podążam raczej za wielością skojarzeń. Nie chcę już opowiadać historii, raczej pobudzać wyobraźnię”.

Twórczość Kasi Domańskiej – tak, jak prezentowany obraz „Colorful Kite” z 2016 roku – obrazuje afirmację życia. Malarka poprzez intensywność barw stara się uchwycić ulotność piękna, jej kompozycje przynoszą spokój, poczucie szczęścia i zapomnienia. Obrazy Domańskiej pojawiły się na wielu wystawach, m.in. w Nowym Jorku, Londynie oraz podczas międzynarodowych targów sztuki Art Basel w Bazylei w Szwajcarii. W gronie najciekawszych artystek młodego pokolenia zdążyła już zaistnieć Julia Woronowicz, absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz finalistka konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”. Jej sztuka oscyluje pomiędzy faktem a alternatywną rzeczywistością, czego doskonałym przykładem jest obraz „Wodniczka” z cyklu „Słowiańskie mity” z 2021 roku.

Z tego samego roku pochodzi również dyptyk „Plane on the Black Sky” Bartłomieja Stypka, znanego za sprawą głośnego projektu street‑artowego Monstfur. Zdaniem Piotra Kędzierskiego tytuł prezentowanego obrazu brzmi jak dobry kawałek rockowej piosenki z lat 90. „Kształt samolotu przestaje być kształtem marzeń i staje się symbolem wielowymiarowym, który jest już czymś więcej niż jednym ze środków transportu” – uważa dziennikarz.

Sztukę zacząłem zauważać nie dalej jak kilka lat temu – wiem, kim był Mark Rothko, Jackson Pollock. Potrafię wskazać, która z rzeźb wyszła spod dłuta Mitoraja, a w którą tchnęła życie Abakanowicz. Dwurnika wskażę bez chwili zastanowienia. W zbiorze prac przygotowanym wspólnie z DESA Unicum jest kilku ludzi, których znam osobiście. Są osoby, które prywatnie lubię. Są też tacy, których poznałem dzięki ich twórczości i zastanawiam się, co będzie, gdy uściśniemy sobie dłoń. Być może ta aukcja będzie czyimś pierwszym kontaktem ze sztuką. Być może, ktoś po prostu kliknie w mój post na Instagramie i dowie się, kim jest Natalia Magalska czy Karol Grygoruk. Poszuka, poczyta, zobaczy, a na końcu poczuje. Nawet jeśli zainspiruje tylko jedną osobę, będzie to nasz wspólny sukces – mówi Piotr Kędzierski.

Wśród obrazów wystawionych na marcowej aukcji znajdują się również prace poszukiwanych i cenionych: Bartłomieja Kotera („Till the sunset” z 2016 r.), Grzegorza Worpus-Budziejewskiego („Sensual Landscape” z 2021 r.), Małgorzaty Kosiec („Unknown Man III”, z 2021 r.), Pawła Wąsowskiego („Proxima Centauri” z 2022 r.) czy Agnieszki Sandomierz. Wyróżniającą się pracą jest kolaż „Inwigilacja” wykonany przez Piotra „Vienia” Więcławskiego. Praca mogłaby nie powstać, gdyby nie pandemia. Lockdown sprawił, że artysta poświęcił się bardziej jednej ze swoich wielu pasji artystycznych. Od połowy lutego 2022 roku kolaże Vienia można oglądać na wystawie w Teatrze 6.piętro w Warszawie. Na marcowej aukcji nie zabraknie również fotografii. Wśród autorów znajduje się Zuza Krajewska ze swoją pracą „Serena” z cyklu „Goddesses”. To, co wybija się na pierwszy plan, to piękno zawarte w niedoskonałych detalach bohatera zdjęcia.

DESA Unicum od 2021 roku organizuje nowatorski projekt sztuki najnowszej w oparciu o wybór kuratora, inspirującego swoją pasją oraz osobistym spojrzeniem na twórczość młodego pokolenia artystów. W poprzednich edycjach z DESA współpracowali Łukasz Jemioł, Michał Zaborowski oraz Andrzej Pągowski.

Aukcji „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 1 marca w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.