Kredyt gotówkowy na realizację marzeń – jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę?

Zakup wyposażenia mieszkania, wymarzonego samochodu czy też upragniony wyjazd na wakacje – dzięki kredytowi gotówkowemu możesz zrealizować swoje marzenia. Na rynku działa wiele banków oferujących taki kredyt. Analizując dokładnie oferty kredytów gotówkowych, dobierzesz go tak, by był on idealnie skrojony do Twoich potrzeb i stał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

kredyt gotówkowy

Warunki cenowe – na co zwrócić uwagę?

Gdy decydujemy się na kredyt gotówkowy, najbardziej zależy nam na niskich kosztach jego obsługi. Korzystne warunki takiego kredytu uzyskasz zwykle w banku, w którym masz od wielu lat konto, ale nie zawsze jest to regułą. To dlatego tak niezwykle istotne jest przeanalizowanie ofert kilku różnych banków. Pomocne w tym będą dostępne w Internecie porównywarki kredytowe. Dzięki nim możliwa jest dokładna kalkulacja kredytu gotówkowego. Wystarczy, że wpiszesz w nich oczekiwaną wysokość kredytu i liczbę rat do spłaty, by w ciągu kilku sekund wyświetliła się informacja o aktualnych ofertach w poszczególnych bankach.

Analizując takie oferty, warto zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytowe. Kluczowe jest tutaj RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu, który wyrażony został w formie wartości procentowej całkowitej kwoty kredytu określonej w stosunku 1 roku. Całkowita kwota kredytu obejmuje często oprócz odsetek:

– ubezpieczenie kredytu – podwyższające kwotę do spłaty o składkę ubezpieczeniową chroniącą nas przed brakiem możliwości spłaty zadłużenia, np. w sytuacji, gdy stracimy pracę lub też ulegniemy wypadkowi.

– prowizję za udzielenie kredytu – jednorazowa opłata za uruchomienie kredytu wynosząca, w zależności od banku, od 0 do nawet 20% wartości kredytu.

Bank może też określić opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu. Warto mieć to na uwadze, nim podpiszesz umowę.

Karencja w spłacie pierwszej raty

W standardowym kredycie gotówkowym pierwszą ratę płacimy w pierwszym miesiącu po zawarciu umowy z bankiem. Czasami możliwe jest jedynie określenie dnia, w którym rata jest pobierana z naszego rachunku bankowego (np. 15, 20 czy też 30 dzień miesiąca, co pozwala na przesunięcie spłaty o kilka-kilkanaście dodatkowych dni). Możesz się jednak spotkać z ofertami kredytów, w których istnieje możliwość odroczenia płatności raty początkowej o jeden lub kilka miesięcy. Dzięki temu nie trzeba się martwić na początku o to, że od razu pojawią się wydatki. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy chcesz już na samym początku wydać całą kwotę kredytu i nie dysponujesz większą ilością środków pieniężnych na swoim koncie bankowym, będącą poduszką finansową na wydatki w życiu codziennym. Karencję w spłacie pierwszej raty oferuje m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy Santander Consumer Bank, otrzymasz aż dwa miesiące odroczenia płatności pierwszej raty.

Sposób zawarcia umowy

Od wielu lat byliśmy przyzwyczajeni do tego, że wszelkie formalności związane z zawarciem umowy kredytowej w banku załatwiamy na miejscu, w placówce bankowej. Okazuje się jednak, że dzięki rozwojowi bankowości internetowej możemy to zrobić w całości online! W takim przypadku środki z kredytu na koncie mogą się pojawić już w ciągu 24 godzin. Jeśli chodzi o Santander Consumer Bank – bank od kredytów, wystarczy, że wypełnisz elektroniczny formularz online, by uzyskać telefon od konsultanta, który przedstawi warunki kredytowania. Następnie wybierasz sposób dostarczenia dokumentacji kredytowej. Oprócz wizyty w oddziale możliwe jest tutaj skorzystanie z kuriera. Niezależnie od tego, po zalogowaniu się do aplikacji bankowej oraz dokonaniu przelewu zwrotnego weryfikującego tożsamość w wysokości 1 złotego, możesz cieszyć się dostępem do dodatkowych środków pieniężnych już w tym samym lub w kolejnym dniu roboczym.

Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy online, bardzo ważnym atutem takiego rozwiązania jest to, że otrzymujesz pełny dostęp do dokumentacji kredytowej w formie elektronicznej. Zyskujesz dzięki temu pewność, że Twoje dokumenty nie zginą w domu lub w mieszkaniu. To istotne wówczas, gdy chcemy sprawdzić warunki kredytowania, np. w związku z wcześniejszą spłatą kredytu czy też analizą różnego rodzaju związanych z nim opłat.