Klasyczne wnętrze ukryte w krakowskiej zieleni

Zieleń, spokój i cisza, tak w kliku słowach możemy scharakteryzować Wolę Justowską, która należy do jednych z bardziej prestiżowych dzielnic Krakowa. Jej mieszkańcy, mogą każdego dnia rozkoszować się otoczeniem parków i sielankowym klimatem. Wyjątkowy klimat tej dzielnicy, skusiły wracającą z Wysp Brytyjskich inwestorkę do zakupu apartamentu położonego właśnie tutaj. Przed wami klasyczne wnętrze dzieła pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

Podczas powstawania projektu tego krakowskiego apartamentu, od początku było wiadomo, że nie ma to być minimalistyczne wnętrze z kamienia, betonu i szkła. Z drugiej strony, nie miało być to również pełne bibelotów, kryształów i błyszczących detali mieszkanie w stylu nowojorskim czy hamptons. Właścicielce zależało przede wszystkim na przytulności i ciepłej, domowej atmosferze. Ponieważ inwestorka dużo czasu spędza na Wyspach Brytyjskich, klimat wnętrz miał w subtelny sposób nawiązywać do tamtejszej stylistyki. Dlatego wspólnie z architektkami Krystyną i Idą Mikołajskimi zdecydowała, że wystrój 80-metrowego mieszkania będzie dość skromny i klasyczny.

Bazą aranżacji są stonowane, sprzyjające wyciszeniu odcienie gołębiej szarości, biel oraz taupe. Projektantki uzupełniły paletę barw naturalnym, jasnym drewnem tworząc klasyczne wnętrze z elementami nowoczesności. Charakter aranżacji podkreślają precyzyjnie dobrane i przyciągające wzrok detale, takie jak płytki nad blatem w kuchni, a także okrągła, rustykalna lampa nad stołem w jadalni czy sześciokątne stoliki kawowe w salonie, które można dowolnie zestawiać ze sobą zależnie od potrzeb.

Wbrew panującym trendom architektki nie zdecydowały się na otwarcie przestrzeni i zachowały pierwotny układ ścian. Rozkład mieszkania odpowiada potrzebom właścicielki, a przy tym sprzyja intymności i daje poczucie bezpieczeństwa. Po wejściu trafiamy do niewielkiego przedpokoju, w którym znalazła się szafa oraz wygodny wieszak z siedziskiem. Korytarz prowadzi nas stąd do kolejnych pomieszczeń. Na lewo od wejścia ulokowano sypialnię wraz z towarzyszącą jej obszerną garderobą. Funkcjonalna i stylowa zabudowa pomieści wszystkie kreacje właścicielki apartamentu, a dzięki nowoczesnym systemom meblowym, każda rzecz ma tu swoje miejsce i łatwo zachować porządek w szafie. W sypialni oprócz klasycznego łóżka fornirowanego postarzanym drewnem, znalazły się jeszcze proste nocne szafki, toaletka i regał na książki. Panoramiczne okno prowadzi wprost na otaczający mieszkanie taras. Można tam w otoczeniu zieleni delektować się poranną kawą czy wieczorną lampką wina.

Na wprost wejścia do mieszkania znajduje się kuchnia. Niewielkie i dosyć wąskie pomieszczenie stanowiło dla architektek MIKOŁAJSKAstudio nie lada wyzwanie. Ostatecznie wszystkie niezbędne sprzęty ulokowano funkcjonalnie, z angielskim wdziękiem i klasą. Lodówka z zamrażarką, piekarnik, steam cooker, ekspres do kawy oraz chłodziarka do wina znalazły swoje miejsce w wysokiej zabudowie po lewej, natomiast na prawo od wejścia stanął ceramiczny zlew, płyta grzewcza i zmywarka. Pod oknem wygospodarowano miejsce na barek śniadaniowy.

Jadalnia dla gości znalazła się w sąsiadującym z kuchnią pokoju dziennym. Stanął tu piękny, okrągły, drewniany stół, wykonany według projektu MIKOŁAJSKAstudio. Ścienne grafiki oraz rustykalna lampa Residential Lantern M marki Eichholtz wprowadzają do wnętrza przytulny, domowy nastrój. Aby powiększyć optycznie przestrzeń dzienną, projektantki zastosowały szerokie, przeszklone drzwi. Panoramiczne okno w narożniku doświetla dziennym światłem część wypoczynkową salonu.

Wszystkie drzwi, zabudowy i meble, które znalazły się w apartamencie – oprócz kanapy, krzeseł i mebli ogrodowych – zostały wykonane przez stolarzy zgodnie z naszym projektem. Konsekwentnie w całym mieszkaniu wykorzystałyśmy klasyczne fronty w eleganckim odcieniu gołębiej szarości: proste, ramkowe lub przeszklone, z delikatnymi szprosami. Dla przełamania zestawiłyśmy je z elementami fornirowanymi postarzanym i poszarzanym drewnem. Dzięki temu wystrój mieszkania jest spójny i ma ono swój indywidualny charakter – podkreśla arch. Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

Klasyczne wnętrze na Woli Justowskiej udowadnia, że o prawdziwej klasie stanowi nie przepych, lecz dyskretna, niewymuszona elegancja. Uważne wsłuchanie się w potrzeby inwestorki pozwoliło projektantkom stworzyć kameralną, sprzyjającą wyciszeniu przestrzeń, w której właścicielka bardzo szybko poczuła się jak w domu.

Informacje o projekcie:
typ projektowanej przestrzeni: apartament
inwestor: prywatny
pracownia: MIKOŁAJSKAstudio
lokalizacja: Kraków, Wola Justowska
projektowana powierzchnia: 80 m kw.
zdjęcia: MIKOŁAJSKAstudio