Joga Festiwal – rozmowa w Wiktorem Morgulcem

Joga Festiwal to doskonała okazja do poznania tajników tej wspaniałej formy relaksu. Wiktor Morgulec to dyplomowany nauczyciel jogi wg B.K.S. Iyengara, współzałożyciel Centrum Joga Żoliborz, Akademii Asan oraz największego i najstarszego portalu internetowego o jodze joga-joga.pl. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi „Joga DVD dla początkujących START” oraz książki „Joga dla początkujących w formule ruch-oddech-relaks”.

EXAMPLE: Dlaczego właśnie joga?

WIKTOR MORGULEC: Tempo życia, ciągły pośpiech, stres, brak czasu to problemy dotyczące praktycznie każdego za nas. W tym narastającym pędzie łatwo jest się pogubić. Efektem kulminacyjnym życia w ciągłym stresie są choroby psychosomatyczne. Problemu nie rozwiąże przyjmowanie leków- to może czasem pomóc w usunieciu efektów braku równowagi, ale nie usuwa korzeni problemów. A korzenie problemów są w głowie każdego z nas. Trzeba użyć narzędzia, dzięki któremu dotrzemy do źródła naszych zmartwień. Jednym z takich narzędzi jest praktyka jogi.

E: Jaki rodzaj jogi jest Twoją ścieżką i dlaczego?

WM: Wybrałem Hatha jogę – droga poznania poprzez pracę z własnym ciałem. System specjalnych ćwiczeń psychofizycznych – ustawianie ciała w różnych pozycjach oraz ćwiczenia oddechowe pozwalają joginowi doświadczać prawd o otaczającej nas rzeczywistości w obrębie własnego ciała. Ogromną korzyścią jest utrzymanie ciała w zdrowiu. Kontynuacją tego procesu jest medytacja. Polecam Medytację Vipassana – odkrytą przez Buddę i nauczaną w niezmienionej formie od przeszło 2500 lat.Hatha joga oferuje wachlarz sposobów pozwalających na bieżące opanowywanie problemów. Poprzez system ćwiczeń fizycznych budujemy samodyscyplinę i koncentrację, a w prezencie dostajemy zdrowie. Paradoksalnie dar w postaci zdrowia może nas skutecznie zatrzymać w dalszym procesie poznania i rozwoju. Zdrowie jest zresztą bardzo kruche i delikatne. Parametry czysto losowe mogą sprawić, że w ciągu chwili sytuacja ulega dramatycznej zmianie, nawet jeśli żyjemy w bardzo higieniczny sposób.
W obliczu perspektywy tej delikatności i kruchości naszego zdrowia, dobrze jest mieć coś w zanadrzu. Coś co pozwala na pełną samorealizację, nawet w najtrudniejszej sytuacji. Tutaj z pomocą przychodzi bhakti joga ( wiara) lub raja joga (medytacja, wgląd).

E: Jak często praktykujesz?

WM: Codziennie medytuję. Staram się utrzymać stałą praktykę 1 godzina medyatacji rano , 1 wieczorem, choć czesto kończy się tylko na porannej medytacji. Poza tym prawie codziennie ćwiczę asany.

E: Które pozycje są Twoimi ulubionymi, a które sprawiają największą trudność?

WM: Najbardziej lubię te, w których potrafię już osiągnąć zdefiniowany w joga sutrach stan: komfortu, wygody i stabilności.
Natomiast najbardziej potrzebuję tych, w których tego komfortu i stabilności jeszcze nie potrafię odnaleźć.

E: Jak zmotywować innych do praktykowania jogi?

WM: Jeśłi jogin praktykuje jogę, nie tylko gimnastykę – to jego postać tym emanuje, co innych inspiruje i zachęca.
Efekty medytacji w połączeniu efektami praktyki asan przyciągają ludzi.

E: Jak ćwiczyć, aby osiągnąć szczęście i spokój?

WM: Cierpliwie, ostrożnie, odważnie i z zapałem. Połączenie przeciwieństw daje efekt pełni.
Z właściwym nauczycielem.

 

Więcej o Joga Festiwal przeczytacie tutaj!