Joga Festiwal – rozmowa z Agnieszką Lasotą

Joga wcale nie musi być tylko dla dorosłych! Udowadnia to gość Joga Festiwal – Agnieszka Lasota, która jest certyfikowanym instruktorem Hatha Joga i jogi dla dzieci! W rozmowie z naszym magazynem opowiada nam dlaczego joga stała się jej sposobem na życie.

Agnieszka Lasota – Certyfikowany instruktor Hatha Joga i jogi dla dzieci, edukator w Akademii Edukacji w Krakowie, szkolenia pt. ”Koncentracja uwagi i uważność dziecka poprzez ćwiczenia gimnastyczne z elementami jogi dla dzieci”. Inicjatorka i założycielka szkoły jogi dla dzieci pod nazwą “Gimnastyka Joga Smyka”. Organizatorka autorskich kursów na instruktora jogi dla dzieci na terenie całej Polski. Organizatorka zajęć jogi dla dzieci w publicznych i niepublicznych placówkach przedszkolnych i w szkołach podstawowych.

EXAMPLE: Co skłoniło Cię do uprawiania formy aktywności, którą jest joga?

Agnieszka Lasota: Moja pasja do jogi wzięła się z tego, że pracując jako nauczyciel z dziećmi było mi za głośno i przestałam słyszeć siebie.  Wtedy poszłam na zajęcia, a było to 12 lat temu. Potrzebowałam wyciszenia po pracy i tak trafiłam na matę i zajęcia z jogi. Od tamtej pory jestem na macie każdego dnia. Jestem osobą bardzo energiczną, dlatego myślałam wtedy, że joga niekoniecznie jest dla mnie, dopóki nie zaczęłam jej praktykować i chodzić systematycznie na zajęcia .

E: Jaki rodzaj jogi jest Twoją ścieżką i dlaczego?

AL: Jestem instruktorem Hatha – Jogi, która jest uważana za najstarszą formą ćwiczeń psychofizycznych. Tradycja indyjskiej jogi, bazująca głównie na pozycjach ciała asana, sześciu procesach oczyszczających krija oraz na kontroli oddechu.

E: Jak wygląda Twoja ścieżka?

AL: Moja ścieżka w jodze? 12 lat temu stanęłam na macie i jestem na niej do dziś  – rozwijając swoja ogromną pasję do jogi . Joga dała mi pełną świadomość swojego ciała, jego ograniczeń. Pomogła zrozumieć nad czym warto pracować, oraz dotrzeć do samej siebie i mojej strefy ciszy. Każdy kto stanie na macie, zaczyna swoją własną  podróż w głąb siebie. Piękno wydobywa się z wnętrza człowieka, a joga potrafi wydobyć to piękno na zewnątrz .  Dzięki ćwiczeniom poznajemy swoje wnętrze. Joga uczy mnie pokory, pracy z emocjami, poszerza moje horyzonty, które łącze każdego dnia w swojej codzienności. Jako prekursor jogi dla dzieci w Polsce czuję ogromną misję by pomóc prze bodźcowanym i zestresowanym dzieciom poprzez jogę. Opracowałam swój program prowadzenia zajęć z jogą dla dzieci jestem też założycielem pierwszej w Polsce szkoły Jogi dla dzieci pod nazwą Gimnastyka Joga Smyka oraz aktorką kolorowanek z jogą dla dzieci .

E: Jak często praktykujesz?

AL: Jogę praktykuję codziennie prowadząc zajęcia i rozwijając każdego dnia praktykę własną .

E: Które pozycje są Twoimi ulubionymi, a które sprawiają największą trudność?

AL: Moją ulubioną pozycją z jogi jest Vrksasana oznacza dosłownie “pozycja drzewa”. Ciało powinno być proste i stabilne tak jak drzewo. W tej pozycji podczas praktyki należy mieć otwarte oczy, aby lepiej złapać równowagę. Jest to bardzo dobra pozycja, która pomoże odnaleźć równowagę fizyczną i emocjonalną nad czym warto pracować każdego dnia. Pozycją , która sprawia mi jeszcze trudność, nad którą pracuje jest (Salamba sirsasana) -stanie na głowie ale w przestrzeni. Nauka stania na głowie wymaga przygotowania, lecz ta pozycja jest osiągalna niemal dla każdego.

E: Jak zmotywować się do praktyki?

AL: Do praktyki jogi możemy zmotywować każdego, przez prezentacje siebie na macie, pozytywne emocje i temperament.  Motywacja,  która jest niezmiernie ważna dla wykształcenia zdrowego nawyku codziennej, samodzielnej praktyki w domu. Zbudowanie rytmu, to jedno z najważniejszych wyzwań nie tylko dla domowych joginów!

E: Gdzie najlepiej zacząć się uczyć?

AL: Najlepiej zacząć ćwiczyć jogę w małej szkole jogi gdzie jest kameralna atmosfera i indywidualne podejście osoby prowadzącej.

E: Jak praktykować, aby osiągnąć szczęście?

AL: Dbać o przeniesienie świadomego umysłu, który można wyćwiczyć w Jodze do Twojego normalnego życia, które już prowadzisz.

Więcej o Joga Festiwal przeczytacie tutaj!