Jak przechowywać biżuterię?

Biżuteria to ważna część każdej stylizacji, która podkreśla nie tylko gust, ale i urodę jej właścicielki. Dlatego warto zadbać o kwestię odpowiedniego przechowywania biżuterii, aby służyła nam dłużej i niezmiennie cieszyła swoim pięknem. Jak najlepiej przechowywać biżuterię, zarówno taką, jakiej używamy na co dzień, jak i okazyjnie? Na co warto zwracać uwagę? Jakie są ciekawe pomysły na przechowywanie biżuterii? Sprawdźcie nasze propozycje, jak w łatwy sposób można ochronić swoje ulubione dodatki!

autor zdjęcia: Magryt

W czym przechowywać biżuterię – praktyczne porady

Splątane łańcuszki lub bransoletki to prawdziwa zmora, która spotyka niejedną kobietę. Niedbale odłożony naszyjnik, rzucone w pośpiechu kolczyki czy pierścionki, szybko potrafią wywołać chaos w garderobie. Niezależnie od tego, czy jest to biżuteria złota czy srebrna lub też wykonana z materiałów nieszlachetnych,  nieprawidłowo schowane elementy mogą się niszczyć i być narażone na mechaniczne usterki.

Jak przechowywać biżuterię, aby zadbać o jej odpowiedni wygląd oraz pożegnać się z problemem wiecznie splątanych elementów? Przede wszystkim należy pomyśleć o osobnych miejscach do przechowywania dla naszyjników, bransoletek, kolczyków czy pierścionków. Dłuższe łańcuszki dobrze jest powiesić, na przykład na stojakach na dodatki, tak aby poszczególne akcesoria nie plątały się ze sobą. Do przechowywania biżuterii łańcuszków można wykorzystać także wieszak z doczepionymi haczykami. Taki sposób na ułożenie dodatków jest nie tylko prosty w wykonaniu, ale i kosztuje grosze!

Przechowywanie biżuterii takiej jak bransoletki, kolczyki czy pierścionki również powinno odbywać się w osobnych miejscach, na przykład przeznaczonych do tego pudełkach lub szkatułkach. Ważne, aby poszczególne elementy nie mieszały się ze sobą, co pozwoli zachować porządek na dłużej. Ponadto dobrze, aby nie przechowywać zbyt wielu elementów w jednym miejscu. Jeśli będzie za ciasno, pierścionki, naszyjniki czy bransoletki mogą zbyt mocno ocierać o siebie, a to może uszkodzić powierzchnię biżuterii.

Jak przechowywać biżuterię w szufladzie?

Najlepszym miejscem do przechowywania biżuterii, na przykład biżuterii srebrnej, oprócz specjalnych szkatułek lub pudełek, są szuflady. Ciemne i suche przestrzenie pozwalają na utrzymanie porządku oraz nie szkodzą biżuterii. W ten sposób można trzymać każdy rodzaj ozdobnych dodatków. Do przechowywania biżuterii w szufladzie warto użyć filcowych podkładów, a także stworzyć z nich przegródki, aby poszczególne elementy nie plątały się ze sobą.

Ciekawym pomysłem na przechowywanie biżuterii w szufladzie jest wyłożenie jej wnętrza za pomocą bawełnianej, delikatnej tkaniny. Przechowywanie biżuterii na tym materiale pozwoli uniknąć zarysowań na powierzchni kolczyków, pierścionków i innych ozdobnych elementów. Bawełnianą tkaniną można wyłożyć także dno pudełka lub szkatułki, w której znajdują się cenne ozdoby.

Jak najlepiej przechowywać biżuterię – o tym warto pamiętać

Niezależnie od rodzaju biżuterii czy materiału, z jakiego została stworzona, istnieje naczelna zasada, jak najlepiej ją zabezpieczyć. Zarówno złoto, srebro, stal chirurgiczna czy drewno, nie lubią nadmiernego kontaktu z wilgocią. Dlatego przechowywanie biżuterii w takich miejscach jak łazienka nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Duża wilgoć panująca w pomieszczeniach może powodować korozję lub nieestetyczne naloty na powierzchni (zwłaszcza przy dodatkach wykonanych ze sztucznych materiałów). Do przechowywania biżuterii idealnym rozwiązaniem są przestrzenie suche, z ograniczonym dostępem do światła (które również może negatywnie wpływać na stan ozdób). Warto pamiętać, aby po zdjęciu biżuterii nie zostawiać jej na brzegu umywalki lub nie chować do szafek, które znajdują się w pobliżu źródeł wody.

Szeroki wybór biżuterii na rynku (m.in. na https://zegarownia.pl/bizuteria) sprawia, że w każdej kobiecej garderobie znajduje się co najmniej kilka ozdobnych elementów. Niezależnie od tego czy posiadamy skromną, czy też rozbudowaną kolekcję dodatków, warto zwracać uwagę na sposób jej przechowywania, aby mogła długo służyć i cieszyć oko swoim pięknem.