Festiwal Filmów Polskich „Wisła” po raz pierwszy dotarł do Bułgarii!

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” po raz pierwszy dotarł do Bułgarii! W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Love Is Folly” odbywającego się od 26 sierpnia do 4 września w Centrum Festiwalowo-Kongresowym w Warnie wyświetlonych zostanie sześć polskich filmów fabularnych, które zdążyły już podbić serca zarówno rodzimej, jak i zagranicznej publiczności.

Organizatorzy Festiwalu dbając o różnorodność repertuaru wybrali filmy różnych gatunków, aby każdy fan dobrego kina mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród wybranych tytułów znalazł się dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni” – w autobiograficznym obrazie poznajemy historię rodziny 14-letniego Tomka, którego ojciec (w tej roli Maciej Stuhr) wraca po latach emigracji ze Stanów Zjednoczonych. Niestety powrót ojca nie okazuje się dla rodziny szczęśliwy ze względu jego uzależnienie od alkoholu. Godną zainteresowania propozycję stanowią również nagrodzeni czterema Złotymi Lwami „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, opowieść o uwikłanych w miłosny trójkąt mieszkańcach Warszawy. W rolach głównych – Jacek Beler, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Koleśnik i Sebastian Fabijański. W repertuarze „Wisły” znalazł swoje miejsce także dramat Magnusa von Horna „Sweat”, czyli trzy dni z życia influencerki fitness – w tej roli ponownie zobaczymy Magdalenę Koleśnik. W „Białym potoku” Michała Grzybowskiego przenosimy się na osiedle o tytułowej nazwie, gdzie na próbę zostanie wystawiona przyjaźń dwóch par, Kasi i Bartka (Agnieszka Dulęba-Kasza i Dobromir Dymecki) oraz Michała i Ewy (Marcin Dorociński i Julia Wyszyńska). W filmie „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej poznajemy grupę teatralną składającą się z niepełnosprawnych intelektualnie aktorów pracujących nad nową sztuką – adaptacją „Greka Zorby”. Nie zabraknie także komedii – zderzenie dwóch diametralnie różnych światów zobaczymy w filmie „Teściowie” Jakuba Michalczuka. W tytułowych teściów wcielili się Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz. Festiwal uświetnią swoją obecnością reżyserzy: Konrad Aksinowicz, wychowany na „Gwiezdnych Wojnach”, „Muppetach” i klockach Lego stypendysta School of Visual Arts w Sydney, a także autor książki „Samorealizacja filmowa” oraz lider i wokalista zespołu AKX, Aleksandra Terpińska, absolwentka Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim, wielokrotnie nagradzana za swoje filmy krótkometrażowe w kraju i za granicą, Michał Grzybowski, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Szkoły Wajdy, wyróżniony m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz aktorka Agnieszka Dulęba-Kasza, która za rolę Kasi w „Białym Potoku” otrzymała nominację na Kozzi Film Festiwal w kategorii najlepszej drugoplanowej roli żeńskiej.

Pokazy polskich filmów potrwają do 1 września, kiedy to wyświetlony zostanie dramat „Sweat”. Po pożegnaniu z Bułgarią Festiwal „Wisła” będzie kontynuował swoją trasę w kolejnych krajach, spotykając się z miłośnikami filmu m.in. w Turcji, Uzbekistanie i Serbii, powróci także do stolicy Azerbejdżanu.
Więcej na: http://festiwalwisla.pl/