„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach! W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

14 sierpnia w mieście Nova Gorica we współpracy z Ambasadą RP w Słowenii przedstawimy pięć filmów krótkometrażowych w ramach bloku „Łodzią po Wiśle”. Wydarzenie odbędzie się w kinie Dijaški dom Nova Gorica. Zaprezentujemy nagrodzoną wyróżnieniem specjalnym w konkursie filmów polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym animację „Zieleń” K. Kajetanowicz. Słoweńska publiczność będzie miała także okazję zobaczyć „Trzy skoki do szczęścia” A. Hanaja, czarną komedię o życiu kilku zwierząt: pary żółwi, niedźwiedzia i małpy – trenera personalnego. W. Szyma w animowanym dzienniku z podróży „Pewnego razu w Izraelu” przedstawi naszym widzom historię dziewczyny zakochanej w Palestyńczyku i jadącej po raz pierwszy do Izraela, gdzie jej wizja świata zostanie skonfrontowana z rzeczywistością. „Wenus z Willendorfu” Z. Grajcewicz to przewrotna wizja świata, w której kanony piękna wyznaczane są przez nadwagę, a główna bohaterka chcąc przytyć by dostosować się do otoczenia, walczy ze swoją chudością w klinice Fit&Fat. Z kolei w „Warzywach i owocach” M. Jankowskiego poznajemy otyłego dwunastolatka, który wstydzi się swojej matki i chcąc ją zmienić, doprowadza do jej upokorzenia.

18 sierpnia odwiedzimy Azerbejdżan, w którego stolicy wyświetlimy cztery filmy dokumentalne. Pokażemy „Jazdę obowiązkową” E. Kochańskiej, historię dziesięcioletniej łyżwiarki figurowej, Julii, która wraz z rodziną przyjechała do Polski z Ukrainy. Kolejną propozycją jest „Bukolika” K. Pałki opowiadająca o matce i córce żyjących zgodnie z rytmem natury w drewnianej chacie na odludziu. Zaprezentujemy również fabularyzowany dokument K. Bielawskiej „Mów mi Marianna” przedstawiający drogę tytułowej bohaterki ku temu, by móc w pełni poczuć się kobietą. Ostatnim z wybranych przez nas tytułów jest „Joanna d’Arc” – A. Szamałek przeniesie nas do Francji, do której wyemigrowała główna bohaterka filmu, Aneta. Pokaz odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kobiecych Filmów Dokumentalnych „Sevil” w kinie Salaam Cinema. Tytuły te wyświetlimy z napisami w językach angielskim i azerbejdżańskim.

W Bułgarii zaprezentujemy filmy fabularne w ramach odbywającego się od 26 sierpnia do 4 września festiwalu „Love Is Folly”. W Centrum Festiwalowo-Kongresowym w Warnie przedstawimy dramat K. Aksinowicza „Powrót do tamtych dni” – w autobiograficznym obrazie poznajemy historię rodziny 14-letniego Tomka, którego ojciec wraca po latach emigracji ze Stanów Zjednoczonych. Godną zainteresowania propozycję stanowią również nagrodzeni czterema Złotymi Lwami „Inni ludzie” A. Terpińskiej, opowieść o uwikłanych w miłosny trójkąt mieszkańcach Warszawy. W repertuarze „Wisły” znalazł swoje miejsce także dramat M. von Horna „Sweat”, czyli trzy dni z życia influencerki. W „Białym potoku” M. Grzybowskiego przenosimy się na osiedle o tytułowej nazwie, gdzie na próbę zostanie wystawiona przyjaźń dwóch par. W filmie „Amatorzy” I. Siekierzyńskiej poznajemy grupę teatralną składającą się z niepełnosprawnych intelektualnie aktorów pracujących nad nową sztuką – adaptacją „Greka Zorby”. Nie zabraknie także komedii – zderzenie dwóch diametralnie różnych światów zobaczymy w filmie „Teściowie” J. Michalczuka.

Oczywiście na Bułgarii nie kończymy naszej trasy – w kolejnych miesiącach spotkamy się z entuzjastami dobrego filmu w kilkunastu krajach, m.in. w Serbii, Turcji, Uzbekistanie i Macedonii.

http://festiwalwisla.pl/
Do zobaczenia w kinach!