Dom z 1923 :: metamorfoza w zgodzie z filozofią Wabi-sabi

Metamorfoza starego domu jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jest projektowany i wykańczany w zgodzie z filozofią Wabi-sabi. Studio Loft Kolasiński przeprojektowując dom z 1923 stworzyło architektoniczne arcydzieło. Zachowując przy klimat tego miejsca oraz dodając nowe, naturalne elementy.

Studio Loft Kolasiński nie boi się wyzwań! To, które mieli przed sobą w Szczecinie było kolejnym dowodem na to, że dla architektów z tej pracowni nie ma rzeczy niemożliwych. Dom z 1923 roku przeszedł renowacje i przebudowę, która przeszła oczekiwania samego inwestora. Głównym założeniem projektu była zmiana klasycznego układu domu. Parter, dzięki likwidacji większości ścian działowych, stał się otwartą przestrzenią na której znajdują się : kuchnia, mała jadalnia w zabudowanej werandzie, salon, jadalnia i gabinet. Natomiast na piętrze znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki.

Jednym z najważniejszych założeń projektu było, w zgodzie z filozofią Wabi-sabi, wykorzystanie możliwie jak największej ilości materiałów naturalnych. Dlatego ściany w całym domu i belki stropowe na piętrze pokryte zostały glinianym tynkiem, belki stropowe na parterze po oczyszczeniu pozostawione zostały bez zabezpieczenia. Deski podłogowe po renowacji pokryte zostały olejem, a piec na parterze wykonany został z ręcznie produkowanych kafli, natomiast kafle podłogowe w kuchni pochodzą z 1923 roku! Na uwagę zasługuję też oszklona weranda, w której posadzone zostało ponad dwustu letnie drzewo oliwne. Jest to specjalny gatunek przeznaczony do wnętrz, którego wykorzystanie zainspirowane było pasją inwestora.

W projekcie dominują wpływy modernizmu japońskiego i brazylijskiego, więc wśród wykorzystanych w wyposażeniu mebli możemy znaleźć projekty Isamu Noguchi, Jader Almeida i unikatowe krzesła Junzo Sakakura. Wyjątkowym obiektem pozyskanym do projektu jest wełniany dywan z 1969 roku, wyprodukowany w Kowarach – Polska. Ponadto, w projekcie wykorzystane zostały klastyczne meble, lampy i akcesoria pochodzące, a w gabinecie znajdują się zdjęcia Erwina Olafa.

Nie brakuję tu również niezwykłych mebli i akcesoriów zaprojektowanych przez Loft Kolasiński: stoły, stoliki kawowe, sofa, komoda TV, biblioteka, lustra, ażurowe ekrany, łóżka, szezlong, kabiny prysznicowe, karnisze, garderoby, meble łazienkowe i kuchenne. Możliwość wykonania takiego projektu zawdzięczamy w dużej mierze klientom, których entuzjazm, kreatywność i pełne zaufanie do projektantów pomogły uczynić to miejsce wyjątkowym. – mówią o projekcie architekci z Studio Loft Kolasiński.

Zdjęcia: Joel Hauck