Disco Relaks – wystawa o kulturowym fenomenie lat 90.

Do dziś trudno nam zapomnieć o piosenkach Shazzy czy grupy Boys. Muzyka disco polo to absolutny fenomen kulturowy, który narodził się w latach 90. Olbrzymia popularność i kultowe hity sprawiły, że Muzeum Etnograficzne przygląda się temu zjawisku bliżej, serwując nam wystawę „Disco Relaks”. Wszystko w ramach projektu Rzeczy Kultowe.

Disco RelaksNa wystawie „Disco Relaks” będziemy mogli przybliżyć sobie początki disco polo, które sięgają lat 60. i 70., związki tej muzyki z turbokapitalizmem oraz przyjrzeć się współczesnym nawiązaniom do tego gatunku w sztuce współczesnej i muzyce alternatywnej. W centrum ekspozycji króluje zmysłowe disco polo kobiet. Znacie zapewne piosenki Shazzy czy La Strady, ale czy wiecie, kim była Magda Durecka czy Renata Dąbkowska? Wystawa „Disco Relaks”, odpowie na wszystkie wasze pytania.

Wystawa „Disco Relaks” opowiada o kulturowym fenomenie disco polo – które można nazwać „soundtrackiem” polskiej transformacji lat 90. Czas przemian, z pozoru nieograniczonych możliwości i marzeń o sukcesie, znalazł swoje odbicie w nieskrępowanej estetycznie wyobraźni twórczyń i twórców tego gatunku. Pomimo odrzucenia przez część środowisk opiniotwórczych, disco polo porwało miliony Polaków i porywa nadal.

Bogaty materiał wizualny z lat 90. uzupełniają na wystawie obiekty z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego – obrazy i rzeźby twórców nurtu naiwnego, bądź nawiązujących do tego stylu. Co wspólnego mają piosenki Janusza Laskowskiego z obrazami Teofila Ociepki? Tropem kuratorów poszukajcie elementów „discopolowej wyobraźni” w malarstwie, zobaczcie nową interpretację znanych dzieł i zastanówcie się czy disco polo jest także częścią Waszej tożsamości.

Wernisaż wystawy: 18 października, godz.18. Na żywo zagra Dj Dziekan który w formie interaktywnych warsztatów muzycznych zaprosi Was do nostalgicznych wspomnień lat 90. Wystawa potrwa od 18.10 do 01.03.2020.

Kuratorzy wystawy: Bartosz Wójcik, Monika Borys
Pomysł wystawy, edukacja i PR: Anna Grunwald, Aleksander Robotycki, Ilona Sikorska-Piwowarczyk (zespół projektowy Rzeczy Kultowe, PME w Warszawie)
Identyfikacja wystawy: Rafał Dominik
Scenografia: Mucha bzz Marcin Moszyński, Barbara Wybacz, Sebastian Winkler