Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!

Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!

Niekwestionowana legenda kina i teatru, aktor, reżyser, profesor, mąż, ojciec, dziadek i przyjaciel. Ma na koncie role, które przeszły do historii kina i teatru oraz liczne nagrody, a anegdot z jego życia można by słuchać godzinami. Są takie postaci, które mogłyby swoim życiorysem obdzielić jeszcze kilka osób. Jedną z nich jest Andrzej Seweryn. Już niebawem w księgarniach pojawi się porywająca książka „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” autorstwa Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke, wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B.

To prawdziwe kompendium wiedzy o życiu i zawodowej drodze jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Andrzej Seweryn współpracował z największymi nazwiskami polskiego i światowego filmu i teatru, był także świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które zmieniały oblicze historii. Dziś, ponad siedemdziesięcioletni, nie zwalnia tempa ani na chwilę, a w ostatnich latach mogliśmy oglądać go w tak znakomitych produkcjach jak serial Rojst czy film Ostatnia rodzina i Solid Gold.

Biografia „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” jest efektem dwóch lat rozmów z artystą – przeprowadzonych i spisanych przez Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke. Jest opowieścią o życiu wybitnego aktora, o skromnym dzieciństwem i młodości pod skrzydłami samotnie wychowującej dzieci matki, o gorących czasach studenckich związanych z polityczną aktywnością i pierwszymi miłościami, o karierze we Francji oraz o ostatnich latach, czyli powrocie do Polski, objęciu stanowiska dyrektora w Teatrze Polskim, wybitnych rolach filmowych i teatralnych oraz szczęśliwym życiu rodzinnym u boku żony Katarzyny. Seweryn opowiada z dystansem i poczuciem humoru, nierzadko uśmiechając się do siebie samego sprzed lat.

W swojej opowieści posiłkuje się dziennikami, prowadzonymi skrzętnie od czasów młodości. To prawdziwa skarbnica wiedzy, bo przecież pamięć człowieka bywa zawodna, a nasz umysł lubi mieszać fakty i przekręcać informacje, często wybierając z nich tylko to, co nam odpowiada. A historii do opowiedzenia jest w życiu artysty naprawdę sporo. Dlaczego młody Andrzej wykąpał się w stawie w Łazienkach Królewskich? Jak to było mieć służby państwowe na własnym ślubie oraz żonę w więzieniu? Dlaczego w latach studenckich zdarzało mu się zakładać… rajstopy? Jak wyglądała współpraca z największymi: Andrzejem Wajdą czy Peterem Brookiem?

Tłem do wspomnień jest – nie mniej porywająca – burzliwa historia Polski lat 60., 70. i 80. Odegrała ona także niemałą rolę w życiu samego artysty, który nie tylko już w latach studenckich angażował się w politykę, brał udział w manifestacjach i kilkakrotnie trafiał przez to do aresztu, ale też ze względu na stan wojenny zmienił miejsce swojego pobytu na Francję.

„Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” to niesamowita opowieść, która zadowoli nie tylko wielbicieli samego artysty czy miłośników polskiego kina i teatru. To przede wszystkim ciepła, arcyciekawa, często wzruszająca i okraszona humorem rozmowa łącząca sztukę, życie osobiste i historię.

Książka do kupienia: https://www.gwfoksal.pl/andrzej-seweryn-ja-prowadze-lukasz-klinke-skufb354e9c4093e82df9ed.html