Czym się kierować wybierając podkład do cery trądzikowej?

Cera tłusta, trądzikowa czy mieszana z tendencjami do wyprysków to jedne z trudniejszych rodzajów skór do pielęgnacji. Często dzieje się tak dlatego, że cery te posiadają silne reakcje na składniki komedogenne, czyli powodujące zapychanie porów i powstawanie zaskórników. Zdarza się również, że skóra reaguje w ten sposób na konkretne jedzenie bądź na zwiększone zanieczyszczenie, pochodzące z zewnątrz. Posiadanie skóry z wypryskami nie oznacza, że musimy całkowicie rezygnować z podkładu i pełnego makijażu. Wystarczy wiedzieć, jaki produkt wybrać oraz jak dbać o tego typu cerę! A informacje te odkryjesz poniżej.

Charakterystyka cery trądzikowej

Cechami cer trądzikowych i tłustych nie jest tylko i wyłącznie to, że powstają na nich wypryski. Cery te posiadają również inne wyróżniki. Pierwszym z nich jest nadprodukcja sebum. Objawia się ona przede wszystkim poprzez pojawiający się bardzo szybko łój na twarzy, najczęściej w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Może to być bardzo niekomfortowe, ponieważ skóra przez sebum staje się lepka, błyszcząca, a zastosowane kosmetyki mogą wyglądać gorzej. Połączenie nadmiaru sebum z zanieczyszczeniami, martwym naskórkiem oraz bakteriami osiadającymi na skórze, może powodować powstawanie niedoskonałości takich jak krostki, zapchane pory czy wągry. Występowanie wyprysków wiąże się z różowieniem skóry, niekiedy nawet całej twarzy. Częste mycie i detoksykacja skóry trądzikowej prowadzi do przesuszenia jej, co u niektórych jest nieodłączną cechą charakterystyczną tego typu cery.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

W pielęgnacji skóry trądzikowej oczyszczanie i nawilżanie powinny być ważne na takim samym poziomie. Aby pozbyć się wszelkich wyprysków oraz zaskórników, musimy regularnie, rano i wieczorem, oczyszczać skórę z zanieczyszczeń, które na niej osiadają. Jednak samo oczyszczanie nie wystarczy. Mycie twarzy narusza naturalną barierę lipidową naskórka, która odpowiada za regenerację skóry, również jej niedoskonałości. Bez codziennego nawilżania skóry, bariera ta zanika, a krostki nie będą się poprawnie goić i znikać. Oprócz tego należy unikać wszelkiego rodzaju peelingów mechanicznych, a wymienić je na peelingi enzymatyczne, które oczyszczają, ale nie uszkadzają naskórka.

Najlepszy podkład do cery trądzikowej

Mając na uwadze charakterystykę skóry trądzikowej oraz to czego potrzebuje w pielęgnacji, łatwo można wywnioskować, że podkład do cery tłustej i trądzikowej nie powinien wysuszać ani obciążać skóry. Najlepiej postawić na produkt nawilżający z dodatkową ochroną SPF. Zastanawiając się, jaki podkład do cery trądzikowej będzie najlepszy, możesz pomyśleć, że będzie on na pewno maksymalnie kryjący. Jest to jednak niekiedy zgubne przypuszczenie. Mocno kryjące i ciężkie podkłady mogą dodatkowo zapychać twarz, co prowadzi do zwiększenia problemów skórnych. Lepiej na czas trądziku postawić na lekkie i hipoalergiczne formuły, które być może niekiedy nie przykryją w pełni wyprysków, ale pozwolą im się regenerować i w efekcie szybciej zagoić. Obecnie powstają już dedykowane podkłady do cer z trądzikiem, bądź z innymi problemami skórnymi, dlatego jeżeli nie wiesz, jaki produkt wybrać, będą one najlepszym rozwiązaniem!