Od kawiarni na rozmarzonym południu Francji po zaciszny domek w Ohio. Oto miejsca, w których poczujecie się jakbyście byli częścią znanych obrazów największych artystów – van Gogha, Moneta czy Muncha. Odwiedzając je możecie poczuć klimat ulubionych dzieł sztuki z dala od mur muzeów.

Taras kawiarni w nocy Vincenta van Gogha (Le Café La Nuit)
Obraz Taras kawiarni w nocy to jedno z najbardziej znanych dzieł artysty, a sama kawiarnia (przemianowana na Le Café La Nuit) bohaterką dwóch jego słynnych obrazów. Jeżeli macie ochotę poczuć klimat tamtych nocy, odwiedźcie Arles – kolorową miejscowość na południu Francji, gdzie van Gogh rozwinął swój charakterystyczny styl.

Atelier Cézanne Paula Cézanne (seria obrazów martwej natury Paula Cézanne)
Podróżując po południu Francji nie zapomnijcie zajrzeć do pracowni kolejnego artysty, Paula Cézanne, która stanowiła tło dla jego obrazów. W tym atelier ukończył kilka swoich znakomitych dzieł, w tym urocze Still Life with Plaster Cupid.

Lilie Wodne i Japoński Mostek Claude Monet (ogród Moneta w Giverny)
Impresjonista Monet przeprowadził się do domu w Giverny (na północy Francji) w 1883 r. To tutaj artysta kultywował swoje najpiękniejsze arcydzieło – japoński ogród. Dziś popularny dom i ogród odwiedza rocznie ponad 500 000 turystów z całego świata.

Budynek Parlamentu w Londynie – seria obrazów Claude Monet (Pałac Westminsterski w Londynie)
Jesienią 1899 r. Monet opuścił Giverny i udał się w podróż do Londynu, gdzie namalował słynną serię widoków Tamizy z budynkiem brytyjskiego parlamentu w tle. Spacer brzegami rzeki oferuje niemal identyczne widoki jak te, które fascynowały malarza.

Śniadanie wioślarzy Pierre-August Renoir (restauracja Fournaise)
Śniadanie wioślarzy to z pewnością jeden z najsłynniejszych obrazów Renoira. Przedstawia hotel Fournaise, malowniczo położony na obrzeżach Paryża. Pod koniec XIX w. hotelowa restauracja była chętnie odwiedzana przez francuskich artystów. Obecnie restauracja zachęca do ponownego przeżycia impresjonistycznych radości podczas obiadu na tarasie z widokiem na rzekę.

Krzyk Edwarda Muncha (Droga Valhallvegen)
Znacie kogoś, kto nie widział Krzyku Edwarda Muncha? Inspiracją do powstania tego słynnego obrazu był spacer i zachód Słońca, podczas którego artysta usłyszał „krzyk przechodzący przez naturę”. Uważa się, że ścieżka opisywana przez Muncha to to właśnie norweska droga Valhallvegen – punkt widokowy położony na wzgórzu Ekeberg w Oslo.

American Gothic Granta Wooda (Dom Dibble’ów)
American Gothic, jedno z najbardziej znanych amerykańskich dzieł w stylu modernistycznym przedstawia kobietę i mężczyznę stojących pod małym, malowniczym białym domkiem. Dziś miłośnicy malarstwa mogą odwiedzić muzeum, znajdujące się w Domu Dibble’ów w Eldon w stanie Ohio.