Żywa choinka ubrana na biało! Sprawdź, jak modnie przystroić bożonarodzeniowe drzewko

Boże Narodzenie zbliża się do nas wielkimi krokami. Oznacza to, że na pewno niektórzy zaczęli już dekorować i przyozdabiać swoje domy, tak aby móc odpowiednio powitać nadchodzące Święto.

Choinka świąteczna ubrana na biało

Choinkowy zawrót głowy!

Centralnym punktem każdego domu jest oczywiście choinka – drzewko iglaste, przyozdobione tak, aby wpasowywało się w nasze otoczenie oraz odpowiadało gustom domowników.

Przez wiele lat dominowało przekonanie, że choinka powinna zawierać jak najwięcej kolorowych dekoracji, z dominującą czerwienią, zielenią i złotem. Jednakże czasy się zmieniają i coraz więcej osób szuka alternatyw dla owego stylu – nie każdemu przecież musi on odpowiadać ani tym bardziej pasować do wystroju domu. W ostatnich latach modne jest przystrajanie choinki w białe barwy. Jest to niezwykle eleganckie i oryginalne rozwiązanie. Poniżej dowiesz się wszystkiego o dekorowaniu choinki na biało – i o wiele więcej!

Historia strojenia drzewka bożonarodzeniowego

Historia choinki ma swoje początki w XVI wieku, jest jednakże wielce prawdopodobne, że sama idea świątecznego drzewka ma swoje korzenie w dużo dawniejszych tradycjach, nawiązujących do rajskiego drzewa oraz losów Adama i Ewy. Uważa się, że zwyczaj przystrajania choinki narodził się w rejonie Alzacji. Bardzo szybko drzewka bożonarodzeniowe zyskały popularność w Niemczech, głównie za sprawą Marcina Lutra, który gorąco zachęcał do celebrowania Świąt w domostwie, w gronie rodzinnym. Później ów obyczaj został przejęty także przez Kościół katolicki, co spowodowało rozpowszechnienie go w większości krajów europejskich. Do Polski choinka dotarła w XVIII-XIX wieku.

Początkowo drzewka ozdabiano jabłkami oraz różnorodnymi dekoracjami z papieru. Z czasem dodawano także ciastka, orzechy czy pierniczki. Czasami zapalano także świeczki oraz zimne ognie. Sposoby na dekorację choinek w ich współczesnym kształcie przeszły zatem bardzo długą drogę. To, w którym momencie i w jaki sposób udekorujemy nasze drzewko zależy w dużej mierze od kraju, z którego pochodzimy (np. w krajach anglosaskich dekoruje się je bardzo wcześnie i rozbiera zaraz po Świętach).

Kobieta pakująca prezenty przy choince ubranej na biało

Rodzaje choinek – jaką wybrać?

Obecnie wybór drzewka bożonarodzeniowego, które będzie odpowiadało naszym potrzebom, jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Co roku, wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jaki rodzaj choinki wybrać i czym charakteryzują się poszczególne gatunki drzew. Do najpopularniejszych należą:

  • Świerk – to najczęściej wybierany rodzaj choinki. Jest to spowodowane prawdopodobnie zarówno tradycją, jak i korzystną ceną drzewka. Bardzo popularny jest zarówno świerk pospolity (Picea abies), jak i również świerk kłujący (Picea pungens). Do lubianych odmian należy także srebrny świerk Kaibab (Picea pungens glauca „Kaibab”), który posiada wyjątkowo piękne i pachnące igły.
  • Jodła kaukaska – Abies nordmanniana, czyli jodła kaukaska to bardzo eleganckie i luksusowe drzewko. Zdecydowanie to jedna z najdroższych choinek, jednakże prezentuje się wyjątkowo efektownie i potrafi wytrzymać nawet dwa miesiące po przyniesieniu do domu.
  • Sosna pospolita – niezbyt często wybierana, a jednak lubiana przez niektórych sosna pospolita (Pinus silvestris) należy do tanich i niezwykle pięknie pachnących choinek. Jeżeli zależy nam na wypełnieniu domu zapachem żywicy, sosna nada się doskonale.

Żywa choinka ubrana na biało

Większość osób ubiera choinkę w dekoracje kolorowe: dominujące są oczywiście barwy czerwona i złota, nierzadko dobiera się także zielone i niebieskie ozdoby. Jednakże część ludzi, pragnąc dopasować dekoracje do wnętrza domu urządzonego w stylu nowoczesnym lub skandynawskim, woli postawić na jasne kolory. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby udekorować żywą choinkę na biało.

Drzewko bożonarodzeniowe w takich barwach prezentuje się bardzo naturalnie i nie przytłacza, a raczej zgrywa się z resztą otoczenia. Najważniejszym elementem choinki w białych barwach są lampki – powinny być w jednym kolorze, najlepiej jasnym i neutralnym, ale świecące mocno i wyraźnie.

W zależności od naszych indywidualnych preferencji, reszta ozdób może być np. nowoczesna – wówczas stawiamy na dekoracje geometryczne i minimalistyczne. Jeśli zaś marzy nam się bardziej naturalny eko wystrój, możemy postawić na ozdoby wykonane ręcznie, w jasnych, neutralnych barwach. O ciekawych inspiracjach na proste ozdoby choinkowe, przeczytać można w artykule na http://www.4zmysly.pl/proste-ozdoby-na-choinke-swiateczna-poznaj-7-sprawdzonych-trendow.

Jeżeli natomiast zależy nam na nawiązaniu do stylu tradycyjnego, koniecznie wybierzmy wstążki, dzwonki i bombki – oczywiście w pięknym, śnieżnobiałym kolorze. Całości zaś niech dopełni puszysty, ogromny łańcuch, np. w biało-srebrnych barwach.

Gdzie zaopatrzyć się w wymarzone drzewko bożonarodzeniowe?

Jak wspominaliśmy, w dzisiejszych czasach drzewko bożonarodzeniowe, które spełni nasze wszelkie oczekiwania, jest niezwykle łatwo znaleźć. Dobrej jakości internetowy sklep ogrodniczy https://www.podkarpackiesady.pl/choinki-swiateczne jest w stanie zapewnić drzewka, nie tylko świeże, ale i wyjątkowo piękne, które z pewnością dopełnią wystroju naszego przystrojonego lokum.

Zastanawiając się nad tym, jaki gatunek drzewa sprawdzi się dobrze w naszej domowej przestrzeni, czy będzie to jodła kaukaska, jodła, świerk conica, świerk kłujący, świerk kłujacy zielony, czy świerk Kaibab, warto zapoznać się z artykułem na ten temat na http://www.domogrod.info/jodla-czy-swierk-ktore-drzewko-kupic-na-choinke-swiateczna.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka,
doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta,
wychowuje koty i słucha podcastów.

Źródło:

  • Smyk Katarzyna, Choinka w kulturze polskiej. Symbolika drzewka i ozdób, Universitas, Kraków 2009.