Wiskoza – wady i zalety tkaniny

Wiskoza to popularny materiał wykorzystywany do produkcji różnych elementów garderoby, m.in. bluzek, sukienek, spódnic, a nawet spodni. Noszenie zrobionych z niej ubrań ma wiele korzyści, gdyż zapewnia m.in. duży komfort i wygodę. Mimo to tkanina nie jest pozbawiona pewnych wad.

Czym jest wiskoza?

Wiskoza jest materiałem syntetycznym, chociaż produkuje się ją ze składników naturalnych. Do jej wytworzenia wykorzystuje się bowiem celulozę pozyskiwaną z drzew – głównie iglastych (np. sosen), a niekiedy również liściastych (np. dębów). Poddawana jest ona pracochłonnej obróbce chemicznej. Efekt tego zabiegu stanowi tkanina, która ze względu na sposób wytwarzania i stosowane domieszki może przypominać np. bawełnę, jedwab, poliester lub wełnę. Oprócz tego ma wiele ciekawych właściwości. Warto więc wiedzieć, czym charakteryzuje się wiskoza oraz jakie są jej główne zalety i wady.

Jakie zalety ma wiskoza?

Wiskoza to materiał, który ma wiele zalet. Przede wszystkim jest równie przyjazny dla skóry jak naturalne tkaniny. Charakteryzuje się bardzo dużą przewiewnością i „oddycha”, dzięki czemu wykonane z niego ubrania doskonale sprawdzają się nawet podczas letnich upałów. Co więcej, wiskoza ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że świetnie chłonie wilgoć i oddaje ją do otoczenia. Nosząc więc zrobioną z tego materiału odzież, nie można się nadmiernie zgrzać ani spocić.

Tkanina ta charakteryzuje się też hipoalergicznością – nie wywołuje uczuleń, dlatego poleca się ją osobom ze skłonnościami do alergii skórnych, wyprysków lub tzw. potówek. Materiał jest przy tym bardzo delikatny i przyjemny w dotyku, co zapewnia pełny komfort noszenia.

Warto wspomnieć, że ubrania uszyte z wiskozy mają ciekawy, matowy efekt, którego nie można uzyskać, wykorzystując inne włókna. To stosunkowo tania tkanina, dlatego produkuje się z niej różne elementy garderoby sprzedawane często w popularnych „sieciówkach”. Ponadto, wiskoza stanowi świetną domieszkę innych materiałów. W połączeniu z wełną, poliestrem, lnem, modalem, jedwabiem lub bawełną sprawia, że odzież staje się bardziej delikatna i przewiewna, a przy tym miła w dotyku. Wiskoza stanowi więc niezwykle uniwersalne i wielofunkcyjne włókno.

Podstawowe wady wiskozy

Mimo wielu zalet wiskoza ma także pewne wady. Wykazuje dużą tendencję do odkształceń, dlatego zrobione z niej ubrania wyjątkowo łatwo się gniotą. Z tego powodu po całym dniu noszenia odzież często wygląda nieestetycznie. Dodatkowo, tkanina ta jest stosunkowo wymagająca, jeśli chodzi o pranie i prasowanie. Stosowanie gorącej wody lub nieodpowiedniej metody prania (takiej jak ugniatanie albo wirowanie) może doprowadzić do skurczenia lub rozciągnięcia się ubrań z wiskozy. Z kolei zbyt wysoka temperatura żelazka grozi powstaniem na nich nieestetycznych wyświeceń.

Jedną z wad wiskozy jest też tendencja do nadmiernego elektryzowania się podczas kontaktu z włosami. Skutkuje to przyklejaniem się materiału do ciała lub jego „strzelaniem”. Na szczęście, aby wyeliminować ten problem, zwykle wystarczy stosować odpowiedni płyn do prania o właściwościach antystatycznych.