Redakcja Co Jest Grane 24 ogłosiła nominacje do nagród kulturalnych Wdechy 2016. Już po raz 13. przyznane zostaną tytuły Człowieka, Miejsca i Wydarzenia Roku. Głosowanie czytelników na stronie: wdechy.pl zadecyduje o tym, kto zwycięży w poszczególnych kategoriach i otrzyma nagrodę Publiczności. Głosowanie potrwa do wtorku, 14 lutego br.

Jan Ołdakowski nazwał Wdechy warszawskimi Oscarami, Agnieszka Glińskamotorem do działania, Mariusz Trelińskinagrodą bezpretensjonalną, Roman Gutekenergetycznym kopem, który pozwala przetrwać trudne momenty.

Wdechy mają wyróżnić tych, którzy są „w dechę”: artystów, animatorów, organizatorów kultury. To oni sprawiają, że nasze miasto nabiera barw i charakteru. Budują nam teatry, otwierają klubokawiarnie, a swoją sztuką uwrażliwiają i zmuszają do myślenia.

Nagrody przyznajemy w trzech kategoriach: Człowiek, Miejsce i Wydarzenie Roku. Nominują i wybierają zwycięzców dziennikarze Co Jest Grane24. Nagrody to nietypowe statuetki, czyli deski surfingowe z namalowanym przez Przemka „Trusta” Truścińskiego komiksem o laureacie. Drugą nagrodę – deskorolkę – w tych samych kategoriach przyznają czytelnicy.

Dobre i ciekawe rzeczy w Warszawie dzieją się zarówno na „głównej scenie”, jak i trochę z boku. I Wdechy to pokazują. Cieszymy się z niezależnych inicjatyw, jak projekt Podróż do Azji, ale doceniamy też działalność instytucji takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy kino Iluzjon. Naszą nagrodę dostali już m.in.: Paweł Althamer, Krzysztof Warlikowski, Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew, Monika Strzępka i Paweł Demirski, Grzegorz Lewandowski, Magdalena Cielecka, Krystyna Janda, Mariusz Treliński, Maria Peszek, Agnieszka Smoczyńska, Robert Więckiewicz, Joanna Mytkowska, Agnieszka Glińska, Roman Gutek. Deski dla miejsca roku stoją w w kinie Muranów, Teatrze Polonia, Teatrze IMKA i Muzeum Powstania Warszawskiego, klubach Pardon To Tu i Powiększenie. Wydarzenia Roku to np. Warszawskie Spotkania Teatralne, otwarcie Centrum Nauki Kopernik, Teren Warszawa – projekt Grzegorza Jarzyny, Pożar w Burdelu, Konkurs Chopinowski. Organizatorem plebiscytu jest dział promocji i marketingu tygodnika Co Jest Grane 24, a patronat medialny nad konkursem objęli: Aktivist, Gazeta.pl, Warszawa.Wyborcza.pl i Example.pl

Plebiscyt jest promowany w prasie (Gazeta Wyborcza i jej dodatki, Co Jest Grane 24), w internecie (serwisy Gazeta.pl i Wyborcza.pl). Autorem kreacji kampanii promocyjnej Wdechy 2016 jest  Dawid Ryski.


W tegorocznej edycji konkursu „Wdechy” nominowani są
:

– w kategorii Człowiek Roku 2016:

Michał Marczak

Justyna Sobczyk

Rene Wawrzkiewicz i Franek Cieślak

Sebastian Cichocki

Pablopavo

 

– w kategorii Miejsce Roku 2016:

Międzynarodowe Centrum Nowy Teatr

Nocny Market

Nowy Świat Muzyki

Muzeum Techniki

Kuchnia Konfliktu

– w kategorii Wydarzenie Roku 2016:

Serial Artyści

Lado na wsi

Letni Festiwal Muzyki Klasycznej Transkrypcje na Placu Defilad

Wystawa Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia w Królikarni

Big Book Festival

 

Zasady głosowania i regulamin można znaleźć na stronie – www.wdechy.pl