Trzydniowy weekend otwarcia NOMUS-u, nowego miejsca dla sztuki współczesnej w Gdańsku!

Nowy budynek, 86 dzieł sztuki, ponad 50 artystów, blisko 30 wydarzeń dla publiczności – weekend otwarcia NOMUS (22–24 października) – nowego działu Muzeum Narodowego w Gdańsku – będzie przypominać festiwal.

NOMUS

Jak zostać performerem? Będzie można się tego dowiedzieć w ramach warsztatów pod okiem gdańskiego artysty i performera Piotra Wyrzykowskiego. Czy sztuka jest tylko dla znawców? Absolutnie nie! – podkreśla zespół edukatorów oraz gdańska artystka Honorata Martin, która wraz z edukatorką Gosią Bujak angażuje się w organizację warsztatów i oprowadzań dla mieszkańców sąsiadujących z NOMUS-em kwartałów. Niektórzy z nich mieszkają w tej okolicy od pokoleń i zarówno oni, jak i ich rodziny i przodkowie pracowali w gdańskiej stoczni. W ramach otwarcia NOMUS-u będą mogli się podzielić swoimi wyobrażeniami i oczekiwaniami wobec funkcji nowej placówki.

Czy malarstwo to statyczne obiekty? Nie – odpowiada brytyjska artystka Kate Groobey i udowodni to w ramach dwóch performansów w NOMUS-ie. Ania Nowak – tancerka, choreografka i performerka młodego pokolenia – będzie nas przekonywać z kolei, jak ważna jest miłość w procesie poznawania świata. Grzegorz Klaman zaingeruje w architekturę NOMUS-u na najnowszym dziele kurdyjskiego artysty Hiwy K skupią się warsztaty choreograficzne Anny Steller, dzięki którym będziemy mogli nauczyć się zaufania, edukatorzy oprowadzą chętnych po wystawach nieoczywistymi ścieżkami, a niemiecki artysta Florian Tuercke oraz gdańska grupa Trupa Trupa zagrają koncerty.

Zasadniczą część programu otwarcia wypełnią oczywiście inauguracje dwóch wystaw. Aneta Szyłak, kierowniczka NOMUS-u i kuratorka wystaw: „W ramach otwarcia zobaczymy dwie wystawy, które nawzajem się dopełniają. Kolekcja w działaniu opowie o problemach współczesnego świata przede wszystkim z perspektywy lokalnej: Gdańska oraz gdańskich twórców i twórczyń. Choć oczywiście zobaczymy również prace wielu wybitnych artystów spoza Trójmiasta, na przykład Joanny Rajkowskiej, Teresy Tyszkiewicz czy Hiwy K. Natomiast w wystawie Niech poprzedza Cię płomień bierze udział dziewięcioro artystów i artystek pochodzenia kurdyjskiego, którzy pokażą nam inne oblicze lokalności, naznaczonej reżimem, wojnami i powstaniami oraz ich konsekwencjami. Obydwie wystawy ożyją dzięki wyjątkowym performansom. Zaproszeni performerzy na różne sposoby będą nam uzmysławiać, że sztuka jest czymś żywym, aktywnym, w działaniu. Oddziałuje na nas, ale też może oddziaływać na otaczającą nas rzeczywistość. Chcemy, żeby taki był też NOMUS”.

NOMUS
Bogaty program otwarcia rozwija wątki zawarte w wystawach, ale nie tylko. Małgorzata Ludwisiak, odpowiadająca w gdańskim Muzeum Narodowym za sztukę nowoczesną, zaznacza: „Chcieliśmy, żeby program otwarcia NOMUS-u był szczególnym świętem sztuki i artystów. Nie codziennie otwierają się nowe obiekty muzealne, zwłaszcza poświęcone sztuce współczesnej. Chcemy również, żeby do udziału w tym świętowaniu czuła się zaproszona zwłaszcza publiczność trójmiejska. To ma być jej miejsce. Program otwarcia to zatem swego rodzaju weekendowy festiwal dla szerokiego grona różnych odbiorców: zarówno miłośników sztuki współczesnej, jak i tych, którzy nic o niej nie wiedzą i chcieliby na przykład wziąć udział w specjalnym oprowadzaniu, warsztacie lub po prostu przyjść na koncert”.
Postindustrialna architektura budynku NOMUS-u przeszła kompleksową modernizację na cele nowoczesnego obiektu muzealnego z salami ekspozycyjnymi, edukacyjnymi i kinowo-konferencyjną oraz kawiarnią, czytelnią i studiami przeznaczonymi na rezydencje artystyczne czy badawcze. Przestrzeń holu została zaprojektowana tak, aby spełniać różne funkcje społeczne: kawiarni, miejsca sąsiedzkich spotkań, kącika dla dzieci i księgarni – za projekt tego miejsca odpowiada mesmetric.

Program otwarcia NOMUS
Wydarzenia odbędą się w dwóch lokalizacjach: NOMUS przy ul. Jaracza 14 oraz Zielona Brama przy ul. Długi Targ 24. Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 na niektóre z nich obowiązują zapisy.
W godzinach od 18.00 do 21.00 zapraszamy do śledzenia wydarzeń wieczoru otwarcia również na streamingu live.

22 października, piątek
NOMUS
18.00 – uroczyste otwarcie z udziałem artystów, dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Jacka Friedricha, kierowniczki NOMUS i kuratorki Anety Szyłak, przedstawicieli organizatorów i władz miasta
19.00 – To the Aching Parts! (Manifesto), performans Ani Nowak
19.30 – Power, Never had an enemy before, Power (z serii Assholes of ambition), performansy Kate Groobey
20.00 – Archeologia odwrotna#2 2004–2021, performans Grzegorza Klamana
20.30 – Altarpieces (Poland), performans Rubena Montiniego
21.00 – Project Longboardharp, koncert performatywny Floriana Tuerckego
22.00 – koncert zespołu Trupa Trupa

23 października, sobota
NOMUS
9.00 – Śniadanie sąsiedzkie, prowadzenie: artystka Honorata Martin i edukatorka Gosia Bujak
13.00 – Po co nam dziś muzea sztuki współczesnej?, debata, udział biorą: Bogna Burska, Piotr Stasiowski, Jarosław Suchan, Anda Rottenberg, moderacja: Bogna Świątkowska
14.00, 16.00, 18.00, 20.00 – Kolekcja w działaniu, oprowadzania po wystawie, więcej informacji (ścieżki tematyczne, prowadzący w poszczególnych godzinach nomus.gda.pl)
15:00 –Runner 2.0, warsztat, prowadzenie: Piotr Wyrzykowski
ZIELONA BRAMA
17.00 – Niech poprzedza cię płomień, wernisaż wystawy
18.00 – Illegal Performance, performans Khabat Abas i Hardiego Kurdy
19.00 – Niech poprzedza Cię płomień, oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzenie: Aneta Szyłak

24 października, niedziela
NOMUS
10.00–17.00 – występ DJ: Marianna Grzywaczewska
10.00 – Miejsce jasne, warsztaty dla dzieci tworzenia neonowych napisów, prowadzenie: Eugenia Tynna
10.30, 14.00, 15.00 – Kolekcja w działaniu, oprowadzanie kuratorskie po wystawie (ścieżki tematyczne, prowadzący w poszczególnych godzinach: www.nomus.gda.pl)
12.00 – Miejsce ucieleśnione, warsztaty oswajania miejsca poprzez ruch i ciało, prowadzenie: Wioletta Fiuk, Patryk Gacki
16.00 – Nomos w NOMUS-ie – siła idei wspólnoty. Warsztaty z używania kolekcji sztuki, prowadzenie: Maria Stelmaszczyk

ZIELONA BRAMA
11.00 – Niech poprzedza cię płomień, oprowadzania po wystawie, prowadzenie: Małgorzata Ruszkowska
13.00 – Embodied Reseach / Badanie wcielone, performans Hiwy K i Anny Steller z udziałem publiczności
16.00 – Niech poprzedza cię płomień, oprowadzania po wystawie, prowadzenie: Aneta Szyłak

Utworzenie NOMUS jako działu Muzeum Narodowego w Gdańsku jest wspólną inicjatywą Prezydenta Miasta Gdańska oraz organizatorów muzeum: Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chcesz być na bieżąco w tym co się dzieję? Zapraszamy do naszej zakładki LIFESTYLE.