24 października w warszawskim Studiu U22 przy Alejach Ujazdowskich miał miejsce wyjątkowy odsłuch nowości płytowych z wytwórni ECM w ramach inicjatywy ZPAV – Piątków z Nową Muzyką. Spotkanie zapowiadało 14. edycję festiwalu Jazzowa Jesień. Gościem specjalnym konferencji był dyrektor artystyczny festiwalu – Tomasz Stańko oraz dyrektor Classics & Jazz Universal Music Polska – Piotr Rzeczycki. Wysokiej jakości sprzęt na odsłuch zapewnił partner wydarzenia – firma Horn.

Spotkanie rozpoczęło się krótką rozmową z mistrzem trąbki. Tomasz Stańko opowiedział o najbliższych planach zawodowych. Zapowiedział swój koncert, a także przyszłoroczną premierę płyty, z której goście mieli okazje posłuchać dwóch utworów wybranych przez Tomasza Stańko. Natomiast Piotr Rzeczycki wprowadził gości w nowości z katalogu ECM. Wysłuchano między innymi utworów z albumu Jakoba Bro „Streams”, fragmentów Ensemble Kolossus „The Distance”, Kim Kashkashian i Lery Auerbach „Arcanum” oraz Vijay Iyer i Wanada Leo Smith. Pozycje wybrane na odsłuch, nie zostały wybrane przypadkowo. Była to zapowiedź artystów, którzy wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Prezentacja premierowych nagrań artystów z katalogu ECM odbyła się na profesjonalnym sprzęcie zapewnionym przez partnera spotkania – firmę Horn – kolumny Sonus Faber Elipsa oraz elektronika Denon.

„Piątki z nową muzyką” – to inicjatywa światowej branży muzycznej, której celem jest wprowadzenie wspólnego światowego dnia premier muzycznych. Projekt został uruchomiany 10 lipca 2015 roku. Od tego dnia na całym świecie nagrania pojawiają się w sprzedaży w tym samym momencie – w piątki o godzinie 00.01 czasu lokalnego. Dotyczy to zarówno internetowych serwisów muzycznych, jak i tradycyjnych sklepów. ZPAV, działając na rzecz rozwoju rynku muzycznego, rozpoczął cykle spotkań „Piątki z nową muzyką”, na których prezentowane są premierowo lub przedpremierowo materiały z nowych na polskim rynku albumów muzycznych. Spotkania te skierowane są do mediów a także przedstawicieli branży muzycznej. Chcemy zbudować miejsce otwarte na każdy rodzaj muzyki, gdzie osoby zainteresowane muzyką zawodowo będą mogły po raz pierwszy usłyszeć nową twórczość artystów. Miejsce przyjazne zarówno wielkim gwiazdom jak i początkującym artystom.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy program można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu- http://www.jazzowajesien.pl/.