Najnowsze utwory The xx polska publiczność słyszała jako jedna z pierwszych na świecie. Był to wyraz wyjątkowej więzi, która od samego początku łączy londyńskie trio i fanów alternatywy znad Wisły. Dwa ubiegłoroczne koncerty w Poznaniu i Warszawie wyprzedały się do ostatniego miejsca, dlatego niezmiernie się cieszymy, że The xx dołączają do line-upu festiwalu Open’er jako kolejny headliner!

Wspomniane koncerty były swego rodzaju testem dla „I See You”, nowej płyty The xx, która kilka dni temu miała swoją oficjalną premierę i już zdążyła zebrać szereg entuzjastycznych recenzji. Muzycy jeszcze przed pokazaniem światu pełnego materiału, chcieli sprawdzić, jak jego część zabrzmi na żywo. Sprawdzian wypadł znakomicie, choć pełna koncertowa prezentacja „I See You” dopiero przed nami.

Na trzecią płytę w dyskografii The xx czekaliśmy ponad 4 lata, najdłużej w ich wydawniczej historii. Prace nad płytą rozpoczęły się stosunkowo wcześnie, ale przerwały ją solowe plany członków zespołu. Pierwsze sesje do nowej płyty miały miejsce w Marfie, miasteczku w Teksasie słynącym z prężnie działającego centrum kulturalnego opartego w dużej mierze na sztuce minimalistycznej. The xx, słynący z doboru minimalistycznych środków muzycznych w swoich produkcjach musieli odnaleźć tam sporo inspiracji. Kolejnym przystankiem była Islandia, ale finalnego kształtu album nabrał podczas sesji w Los Angeles.

Dziś, kiedy „I See You” jest już na rynku, członkowie The xx otwierają się przed swoimi fanami bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Na światło dzienne wychodzą osobiste problemy muzyków, dramatyczne wydarzenia rodzinne czy wreszcie zaburzenie relacji wewnątrz grupy, wynikające z przerwy w koncertowaniu i pracy studyjnej. A przecież dla zespołu pokroju The xx wieloletnia trasa koncertowa jest codziennością, czymś zupełnie naturalnym. Część z tych przeżyć znajduje odzwierciedlenie w nowych utworach.

„I See You” już na początku roku określana jest mianem jednej z najważniejszych premier 2017. The xx chwaleni są za poszerzenie i wzbogacenie swojego brzmienia, bez straty dla tego co w ich muzyce najbardziej charakterystyczne – subtelności. Krytycy są właściwie zgodni, że to najlepsza płyta w ich dyskografii.

8 lutego The xx oficjalnie rozpoczną trasę promującą „I See You”. Polska publiczność, która dostała już szansę usłyszenia „On Hold” czy „Lips” na żywo, po raz kolejny zetknie się z The xx 1 lipca, kiedy Romy, Oliver i Jamie będą headlinerami ostatniego dnia Open’era.

źródło: materiały prasowe