Sylwetka: Frida Kahlo

W młodości przeżyła straszny wypadek, w skutek którego do końca życia borykała się z jego następstwami. Zafascynowana sztuką, sama zaczęła tworzyć, wyrabiając swój niepowtarzalny, rozpoznawalny na całym świcie styl. Frida Kahlo.

Żyła w Niebieskim Domu w Meksyku, była prawdziwym kolorowym ptakiem. Sztuka Fridy często nawiązuje do motywów zaczerpniętych z kultury meksykańskiej i indiańskiej, jej prace są surrealistyczne, malowane prostymi, prymitywnymi liniami. W centrum zainteresowania artystki stał ból fizyczny i cierpienie psychiczne, dzięki sztuce radziła sobie z własnymi problemami.

Związana przez większość życia ze słynącym z komunistycznych sympatii Diego Riverą, tworzyła głównie autoportrety. Te surrealistyczne obrazy przedstawiały najczęściej samą Fridę zanurzoną w cierpieniu i cieniu traumatycznych wydarzeń, których sama doświadczała. Była postacią niejednoznaczną, zakochaną w swoim mężczyźnie i bólu, jakie przynosiło jej życie z nim. Doświadczyła wielu cierpień, które stały się niekończącą inspiracją dla jej twórczości.

Odeszła w swoim Niebieskim Domu, prawdopodobnie z powodu przedawkowania leków. To właśnie tam spoczęła urna z jej prochami, a Dom stał się muzeum przepełnionym pamiątkami po Fridzie i dorobkiem jej twórczości.

 

źródło: pinterest