Co będzie, jeśli połączymy smaki najlepszych potraw świata w jedno? Tym razem mamy na myśli sushi i burrito. Sushirrito (lub: sushito) to najnowszy food trend, który powoli opanowuje świat gastronomii i spotyka się z coraz większym entuzjazmem smakoszy we wszystkich zakątkach Ziemi!

Na czym polega sushirrito? Łączymy składniki charakterystyczne dla obydwu potraw, a potem wszystkie zawijamy, tworząc klasyczne burrito, natomiast zrobione z klasycznego ryżu do sushi. Co pakujemy do środka sushiritto? Świeże warzywa, przeróżne sosy, ryż, surowe ryby, jadalne rośliny. W Stanach Zjednoczonych sushirrito jest określane jako „mutant food”, czyli połączenie dwóch charakterystycznych dań (przykładami są cronuty – donuty z ciasta francuskiego, czy ramen burger, czyli burgery z makaronu ramen). Sushirrito jemy rękami, jest szybkie do zrobienia, tanie, wykorzystujące najlepsze dostępne składniki. Peter Yan, który wymyślił sushirrito, wpadł na pomysł tego dania, kiedy miał ogromną ochotę na sushi, ale nie miał czasu, żeby spokojnie usiąść i je zjeść – zaczął myśleć o nowych formach przygotowywania tej potrawy. Tak powstało sushirrito.

W Warszawie niedawno otworzyła się pierwsza tego typu knajpa, OM NOM NOM, a sala już jest nieustannie pełna osób, które chcą spróbować kulinarnego „mutanta”.

 

źródło: pinterest, instagram, mangioquindisono.it