STUDIO teatrgaleria: inne sposoby bycia razem

Na zakończenie roku 2022 STUDIO przygotowało szereg wydarzeń sprzyjających spędzeniu czasu na warsztatach, spotkaniach międzypokoleniowych, czy rozmowach dotyczących refleksji nad sobą i otaczającą nas rzeczywistością. W programie wydarzenia m.in.: z: Samarą Hersch, Martą Ziółek, Wojtkiem Ziemilskim i Wojtkiem Pustołą oraz zespołem STUDIO zarówno w teatrze i galerii.

STUDIO teatrgaleria
Marta Ziółek, choreografka, reżyserka, performerka, pedagożka, kołczyni zaprasza na warsztaty „Uwalnianie ciała” będące wejściem w świadomy kontakt z własnym kobiecym ciałem przez zarządzanie jego emocjonalną anatomią. Dzięki proponowanym przeze mnie pracy z ciałem i ćwiczeniom uważnego bycia w ciele aktywujemy siłę, ciepło, empatię w spotkaniu z emocjami poprzez ruch – podkreśla artystka (28 listopada, 5 i 12 grudnia 2022).

We wtorek, 6 grudnia zatracimy się w tańcu i ferworze muzyki z południa kontynentu w ramach cyklu „Barok Barok” w wykonaniu kompanii Marcina Maseckiego. Oprócz dobrze znanego baroku włoskiego i muzyki całego basenu Morza Śródziemnego usłyszymy trochę baroku południowoamerykańskiego. Wszystko to w dobrze znanej atmosferze salonu muzycznego w barSTUDIO.

Australijska artystka, Samara Hersch poprowadzi pierwsze spotkania cyklu OPEN STUDIOS w sezonie 2022/23 (kuratorka: Anna Lewanowicz). Do przestrzeni warsztatowej Hersch zaprasza nastolatki i nastolatków, seniorki i seniorów z Polski do wspólnego rozpoczęcia dialogu i wypracowania nowych sposobów bycia razem, na odległość i ponad podziałami wiekowymi. Chęć swojego udziału będzie można zgłosić do 2 grudnia 2022 poprzez przesłanie wypełnionego formularza dostępnego na stronie STUDIO www.teatrstudio.pl oraz projektu www.openstudios.pl. Spotkania będą tłumaczone na język polski. Daty spotkań: 10 i 17 grudnia o godz. 10:00-12:00.

STUDIO teatrgaleriaPodczas warsztatów rodzinnych „Zdrowy prezent na święta” z Darią Gradziuk, psycholożką i psychodietetyczką z Fundacji „Kobiety bez diety” dowiecie się co jest ważne w codziennym żywieniu nie tylko dzieci, ale i całych rodzin. Będziecie mieli okazję przekonać się jak łatwo i szybko można zrobić odżywcze i smaczne produkty, które mogą być cudownym prezentem dla najbliższych (11 grudnia 2022). Spotkanie jest częścią działań edukacyjnych towarzyszących spektaklowi „Wyspa Jadłonomia”.

Przestrzeń Galerii STUDIO zamieniła się w miejsce refleksji, w którym człowiek i środowisko stanowią jedność. Do projektu „Murmur” (kuratorka: Paulina Olszewska) szwajcarska artystka Ernestyna Orlowski zaprosiła osoby performujące (Aaa Biczysko, Stefan Gosiewski, Filipka Rutkowska, Kamil Wesołowski) wypracowując język i logikę spotkania. Ostatnie pokazy performatywne odbędą się 2-4 grudnia 2022 w godzinach 15:00-19:00.
W grudniu Wojtek Pustoła & Wojtek Ziemilski zaprezentują projekt „Pamięć jest naszym słabym punktem”. Instalacja ze ściśle określonych grup rekwizytów pozyskanych z magazynów STUDIO w jednej z przestrzeni galerii. Proces instalacji w duchu metody Real Time Composition (wernisaż i wykład performatywny: 12 grudnia 2022 o godz. 19:00, performance: 13.12.2022 – 18.12.2022, w godzinach 17:00 – 19:00, wystawa: 20.12.2022 – 1.01.2023, w godzinach 12:00 – 19:00).

W galerii odbędzie się dyskusja panelowa o współczesnych strategiach kuratorskich i badaniach archiwalnych nad historią sztuki „O równoległych historiach i niesynchronicznych spotkaniach” (13 grudnia). Uczestniczki: Dora Hegyi (tranzit_Hu, Budapeszt), Dorota Jarecka (Galeria Studio, Warszawa), Enikő Róka (Kiscell Museum–Municipal Gallery, Budapeszt), Magdalena Ziółkowska (Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź). Natomiast w ramach cyklu 1:1. Kolekcja Studio o obrazie Agaty Bogackiej „Boundaries” porozmawiają Karol Sienkiewicz i Paulina Olszewska (15 grudnia). Dzięki programowi „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” do zbiorów Galerii STUDIO dołączyły prace Tomasza Ciecierskiego i Agaty Bogackiej.

W czwartek, 29 grudnia przyjdź do STUDIO na spacer po magazynie kostiumów połączony z możliwością wypożyczenia strojów. Pożycz i nie kupuj nowych rzeczy, które później zalegają w szafie – zachęca zespół STUDIO.

 W repertuarze STUDIO:
• sceniczny kryminał „Bowie w Warszawie” w reż. Marcina Libera na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej napisanego dla STUDIO to wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Przez ten peerelowski krajobraz, nasycony niepodrabialnym i żywym językiem autorki, przejdzie pewnego dnia David Bowie (1 – 3 grudnia),
• kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjne przedstawienie dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych „Wyspa Jadłonomia” realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr (3 – 4 grudnia). Przed niedzielnymi pokazami odbędą się animacje edukacyjne we współpracy z Fundacją Viva! Akcja Dla Zwierząt,
• powraca przedstawienie „Powrót Tamary” w reż. Cezarego Tomaszewskiego (6 – 8 grudnia) opierające się na fenomenie przedstawienia z 1990 roku i wydobywający z niego zaniechane wątki dotyczące początków narodzin faszyzmu . Na Dużej Scenie zobaczymy Sonię Roszczuk w roli polskiej malarki Tamary Łempickiej oraz gościnnie Jana Peszka w roli Il Comendante, Gabriela D’Annunzio,
• transmisja światowej premiery „Godzin” Kevina Putsa, operowej adaptacji uznanej powieści Michaela Cunninghama w ramach „The Met: Live in HD 2022–2023” (10 grudnia). Do sopranistki Renée Fleming, której powrotu na scenę Met wyczekują widzowie na całym świecie, dołączą sopranistka Kelli O’Hara i mezzosopranistka Joyce DiDonato. Trzy wielkie śpiewaczki połączą siły, by ukazać życiorysy trzech kobiet z różnych epok. Słowo wstępne przed pokazem wygłosi Jacek Marczyński, dziennikarz operowy i publicysta,
• adaptacja sceniczna kultowej powieści „Kraksa” J.G. Ballarda „Krasz” w reż. Natalii Korczakowskiej (17 – 18 grudnia). Groteska sceniczna rozgrywająca się w bliskiej przyszłości ze ścieżką dźwiękową Jacka Sienkiewicza, z kostiumami Marka Adamskiego, ruchem scenicznym Bożny Wydrowskiej i wyjątkową serią zdjęć Ady Zielińskiej,
• dwóch znakomitych ślązaków – Szczepan Twardoch (tekst i reżyseria) i Robert Talarczyk (reżyseria i obsada) przez pryzmat pojedynczego bohatera opowiada o zmaganiu z niejednolitą tożsamością klasową i etniczną w monodramie „Byk” (20 – 21 grudnia),
• ostatnią propozycją repertuarową w 2022 roku będzie kameralny „Raj. Potop” w reż. Grzegorza Jaremki na podstawie przekraczającej wszelkie granice gatunkowe „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka (28 – 30 grudnia). „Raj. Potop” na podstawie pierwszej części „Trylogii” to przypowieść o wyzysku ludzi i planety,
• gościnnie pokazany zostanie taneczny spektakl „Do łez” B’cause Dance Company (11 grudnia), ocierający się o tematykę uzależnień ukazując niekontrolowaną przemianę człowieka uciekającego od rzeczywistości.

Pierwszą zaplanowaną premierą w roku 2023 jest spektakl Łukasza Twarkowskiego „The Employees” oparty na powieści współczesnej duńskiej autorki, Olgi Ravn, który zabierze publiczność w kosmiczną podróż ze społecznością skolonizowaną przez biurokrację i antyludzkie zarządzanie, poszukującą istoty humanizmu (premiera: 21 stycznia 2023).

Nie rezygnuj z kultury z powodów ekonomicznych. Obecnie na każdy spektakl przeznaczono 10% miejsc do sprzedaży w ramach akcji „Płać ile możesz”. Najniższa możliwa kwota wynosi 15 złotych. W każdym miesiącu na dwa wybrane spektakle wszystkie miejsca są dostępne w cenie 25 zł ramach akcji „STUDIO za 25”. W sprzedaży dostępne są dwuosobowe Bilety Świąteczne na spektakle repertuarowe teatru w cenie 110 zł, z wyjątkiem spektaklu „Królową Śniegu” w reż. Natalii Korczakowskiej z Marią Peszek i Janem Peszkiem, którego cena wynosi 250 zł. Bilety na spektakle i wydarzenia do czerwca 2023 dostępne w kasie teatru oraz online: teatrstudio.pl/pl/repertuar. Ponadto STUDIO udostępnia pulę biletów dla osób z Ukrainy za symboliczną złotówkę na wszystkie repertuarowe spektakle i wystawy w galerii. Bilety można nabyć w kasie biletowej za okazaniem dokumentu potwierdzającego narodowość.

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl