Smak pho – wietnamsko-polski przepis na rodzinę

„Smak pho” to historia o kulinarnych tradycjach, relacjach, rodzinie i tożsamości. Pełnometrażowy debiut Mariko Bobrik to prawdziwy tygiel kulturowy – japońska reżyserka wykształcona w Łodzi, polsko-niemiecka koprodukcja i wietnamscy aktorzy, a wszystko nakręcone w samym sercu Warszawy. Film  już od 20 marca w kinach! 

Światowa premiera „Smak pho” miała miejsce podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián, a w Polsce film premierowo został pokazany podczas ostatniej edycji Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.

Mariko Bobrik ubiera skrzącą się subtelnym humorem polsko-wietnamską historię w kadry przywodzące na myśl klasyczne japońskie kino. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – oprószonych śniegiem szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna. Ciepły portret małej rodziny to wzruszający esej o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.

„Smak pho”
reżyseria: Mariko Bobrik
występują: Lena Nguyen, Thang Long Do, Aleksandra Domańska, Bogusława Pawelec, Gia Khai Ton
kraj produkcji: Polska, Niemcy 2019
w kinach: 20 marca 2020
gatunek: komedia obyczajowa
czas: 84 min.
dystrybutor: Pięć Smaków. Kino Azji

W imieniu dystrybutora filmu „Smak pho” w reż. Mariko Bobrik informujemy, że w związku z tymczasowym zawieszeniem działalności kin w całej Polsce, pokaz przedpremierowy 17 marca został odwołany.
Termin samej premiery również ulegnie zmianie – nowa data zostanie ogłoszona, gdy sytuacja w kraju się ustabilizuje.