W ciągu ostatnich paru lat dokonała się ogromna zmiana na polskim rynku ślubnym. Polacy stawiają na personalizację. Ślub i wesele mają być odzwierciedleniem charakteru Młodych, dlatego tak często możemy spotkać nieszablonowe dodatki i oryginalne zaproszenia. Już nikogo nie dziwi wesele z motywem przewodnim, Panna Młoda w trampkach, czy babeczki zamiast zwykłego tortu. – O weselach rozmawiamy z Rafałem Wierzbickim, redaktorem naczelnym lifestylowego magazynu ślubnego „WEDDING”.

fot-_lemonphoto_3

Czy nadal dominują tradycyjne wesela, czy Polacy są otwarci na nowoczesne rozwiązania?

Polacy podróżują po świecie, czytają zagraniczne serwisy, obserwują w mediach społecznościowych gwiazdy i ich ślubne przygotowania – to kształtuje ich gusta oraz inspiruje do tego, żeby to wyjątkowe wydarzenie w ich życiu było naprawdę niezapomniane. Nasza redakcja i nasze Targi Ślubne Wedding od początku przybliżają Polakom najciekawsze rozwiązania weselne i najnowsze światowe trendy ślubne, odpowiadając na rosnącą potrzebę par młodych w zakresie organizacji niesztampowego wydarzenia. Współcześni Młodzi chcą niestandardowych atrakcji, są otwarci na nowinki i coraz częściej decydują się organizację ślubu i wesela w nietypowej konwencji. Warto też podkreślić, że Polacy przodują w Europie jeśli chodzi o wystawność wesel oraz wielkość budżetu, jaki przeznaczają na ich organizację.

Jeśli nie na typowej sali weselnej, to gdzie organizowane są wesela? Co lubią ludzie?

Obecnie oferta lokalizacji pod organizację wesel jest bardzo różnorodna. Obok typowych sal weselnych, mamy dworki, pałacyki, coraz więcej pojawia się obiektów w stylu góralskim. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie Polaków weselami w plenerze oraz w obiektach, które dysponują przestrzenią do zaaranżowania dużego namiotu na organizację wesela.

Jak zmienia się rynek ślubny w Polsce i w jakim kierunku podąża?

W ciągu ostatnich paru lat dokonała się ogromna zmiana na polskim rynku ślubnym. Polacy stawiają na personalizację. Ślub i wesele mają być odzwierciedleniem charakteru Młodych, dlatego tak często możemy spotkać nieszablonowe dodatki i oryginalne zaproszenia. Już nikogo nie dziwi wesele z motywem przewodnim, Panna Młoda w trampkach czy babeczki zamiast zwykłego tortu. Pary chętnie wplatają elementy „własne” w imprezę, która wciąż jest jednak mocno osadzona w tradycji. Wachlarz usług oferowanych przez firmy z branży ślubnej znacząco powiększył się. Zamiast kamerzystów mamy operatorów filmowych. W miejsce przydługich filmów ślubnych wolimy krótkie teledyski z akcją rodem z Hollywood. Panie stawiają na kreacje inspirowane światowymi wybiegami mody, a suknia beza dawno odeszła do lamusa.

Czy popularne w Polsce jest wynajmowanie wedding plannerów? Czy może państwo młodzi jednak sami chcą o wszystkim decydować i trzymać rękę na pulsie?

Wciąż ogromna część Polaków woli zorganizować wesele we własnym zakresie. Jednak z roku na rok coraz więcej młodych par decyduje się powierzyć organizację tego niepowtarzalnego dnia specjalistom. Jest to związane rosnącymi aspiracjami Polaków do tego, żeby ten dzień był naprawdę idealny i tak, jak sobie wymarzyli. Na ślub decydujemy się dziś nieco później niż jeszcze 10, 15 lat temu. Większy jest też budżet, jaki przeznaczamy na organizację przyjęcia weselnego. Rośnie świadomość profesjonalnych usług wedding plannerów, z których doradztwa standardowo korzystają gwiazdy i naturalnie ten trend przenika także do mainstreamu. To zainteresowanie współpracą z wedding plannerem obserwujemy podczas naszych Targów – panele i warsztaty Katarzyny Gajek – uznawanej wedding plannerki gwiazd, kreatorki perfekcyjnych ślubów i wesel przyciągają setki uczestników.

Jesień i zimą są uznawane za dość trudny czas, jeśli chodzi o organizowanie ślubu. Jakie są sposoby na magiczny ślub jesienią?

Najwięcej ślubów rzeczywiście przypada na okres wiosenno-letni. Niesłusznie sądzi się, że ślub jesienią będzie mniej atrakcyjny. Jesień kusi przede wszystkim paletą barw. Czerwienie, pomarańcze, brązy, ale także wrzosy i odcienie śliwki idealnie pasują do wyjątkowego charakteru uroczystości. Dekoracje jesiennej ceremonii powinny być odzwierciedleniem przyrody, odbiciem tego, co daje nam Matka Natura o tej porze roku. Suszone liście, wydrążone dynie, kasztany, szyszki to gotowe i dostępne do samodzielnego wykorzystania elementy dekoracji. Inspiracji należy szukać dookoła siebie. Jeśli lubisz piec jesienią korzenne ciastka lub pierniki, możesz wykorzystać je jako prezenty dla gości. Jabłka wykorzystaj jako nietypowe podstawki do winietek. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszej kreatywności. Szczerze polecam przeszukiwanie serwisów typu Pinterest i oczywiście lekturę magazynu WEDDING, gdzie w każdym numerze pokazujemy między innymi jak Pary Młode zorganizowały ten wielki dzień.

Skąd pomysł na organizację tego typu Targów?

Rynek ślubny jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów usługowych w Polsce. Rosną nasze aspiracje i otwartość w podejściu do organizacji ceremonii weselnych. Zmieniają się nasze preferencje weselne. Jako redakcja kwartalnika WEDDING, doskonale znamy trendy na rynku od strony podmiotów, które go tworzą, jak również świetnie rozumiemy potrzeby swoich odbiorców – pary młode. Organizacja Targów Ślubnych WEDDING była dla nas naturalnym krokiem do poszerzenia oferty i stworzenia wydarzenia, które wnosi nową jakość w branży. Już od pierwszej edycji Targów odcięliśmy się od tego, co sztampowe, nudne i kiczowate. Organizując największe dziś Targi Ślubne w Polsce w prestiżowej lokalizacji PGE Narodowy – wychodzimy naprzeciw bardzo dużym wymaganiom i oczekiwaniom młodych par pragnących, by ich ślub i wesele nie były powieleniem schematów sprzed dekady. Co roku podczas naszych Targów przedstawiamy nieznanych dotąd projektantów, ciekawych ekspertów i setki firm, dzięki którym słowa „ślub i wesele” nabierają zupełnie nowych znaczeń. Fakt, że z każdą edycją liczba odwiedzających nasz event rośnie – w tym roku spodziewamy się 10 tys. odwiedzających – utwierdza nas w przekonaniu, że spełniamy oczekiwania i efektywnie łączymy dostawców produktów i usług ślubnych z ich odbiorcami.

Panowie chętnie przychodzą na Targi Ślubne Wedding? Znajdą coś dla siebie?

Zdecydowanie nasze Targi odwiedzają głównie pary młode. Rzadziej zdarza się, żeby przyszłej pannie młodej towarzyszyły wyłącznie przyjaciółki, czy mama, częściej przychodzi ona na Targi ze swoim partnerem. Targi Ślubne WEDDING to najbardziej inspirujący weekend ślubny roku i zarazem największe wydarzenie w tej branży. Dajemy odwiedzającym możliwość poznania wielu nietuzinkowych rozwiązań, zobaczenia zjawiskowych pokazów mody ślubnej i wieczorowej dla niej, dla niego ale również dla rodziców czy świadków. Goście Targów mogą zasięgnąć profesjonalnych porad w każdym obszarze związanym z organizacją wesela – od wyboru sukni, makijażu, przez dobór atrakcji dla gości, aż po porady prawne, czy właśnie te związane z mądrym rozplanowaniem przygotowań ślubnych w kalendarzu. Na odwiedzających tegoroczną edycję Targów czekają dziesiątki konkursów i setki cennych nagród do wygrania, a także ponad 100 premier produktów i około 300 wystawców, którzy pokażą inspiracje w każdej kategorii od biżuterii, dekoracji, kulinariów przez kosmetyki aż do mody ślubnej zarówno dla niej jak i dla niego. Gościem specjalnym tej edycji Targów będzie zaś Maciej Zień z premierowym pokazem sukien ślubnych.

Mają Państwo za sobą lata doświadczenia. Jakich porad udzielacie młodym parom, które właśnie zabierają się za organizację swojego wesela?

Poprzez nasz magazyn WEDDING, Targi, a także kanały w social media w sposób kompleksowy edukujemy i inspirujemy odbiorców. Nie ma tematu związanego ze ślubem i weselem, o którym nie pisaliśmy. Młode pary znajdą u nas – zarówno w magazynie, jak i na Targach – odpowiedź na każde pytanie związane z organizacją swojego wymarzonego ślubu i wesela. Doradzamy zarówno w kwestii mody ślubnej, pisząc o trendach i prezentując kilkanaście pokazów podczas Targów, jak i dekoracji, menu weselnego, atrakcji dla gości, aż po porady prawne i te związane z emocjonalnym przygotowaniem się do tego napiętego okresu przygotowań.

Zapraszamy na weekend ślubnych inspiracji w Polsce. Nie może Was  zabraknąć! Pakamera i Example objęli patronat nad Targami Ślubnymi WEDDING, które odbędą się już 19 – 20 listopada na PGE Narodowym w Warszawie targislubnewedding.pl.