Wyglądają jak marmurowe posągi zbierające kurz w salach muzealnych. Prawda jest taka, że nie zostały wyrzeźbione z kamienia tylko papieru!

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak antyczne rzeźby z marmuru. Perfekcyjnie dopracowane robią wrażenie, tym bardziej że udało się zachować je w tak dobrym stanie. Prawda jest jednak taka, że nie pochodzą one z Grecji, czy Rzymu i zostały stworzone całkiem niedawno. Co więcej, do ich zrodzenie nie użyto kamienia, tylko papier! Pochodzący z Chin artysta Li Hongbo postanowił sobie zażartować z fanów sztuki z okresu starożytności. Na dodatek jego prace można skręcać, wyginać i poszerzać, dzięki zastosowanej technologii używanej np. przy konstruowaniu lampionów. W jego przypadku proces polegał na nakładaniu warstw papieru, co trwa nawet kilka miesięcy. Szczególną uwagę zwraca na wielkość, masę i rodzaj kartki, którą później odpowiednio tnie niczym rzeźbiarz dłutuje oraz szlifuje kamień.

Hongbo swoją przygodę z makulaturą rozpoczął kilka lat temu, gdy jeszcze pracował w branży księgarskiej. Chińczyk analizował właściwości i trwałość różnych typów papieru.