Reinhold Messner, Zaha Hadid: muzeum himalaizmu na szczycie góry

Szóste z kolei muzeum najsłynniejszego himalaisty świata Reinhold Messnera zostało właśnie otwarte na szczycie góry Kronplatz. Oprócz wyjątkowego położenia sama bryła budynku robi ogromne wrażenie. Nic dziwnego, w końcu jej projekt stworzony został przez najsłynniejszą, współczesną projektantkę Zahę Hadid. Zobaczcie to niezwykłe miejsce.

Patrząc na ten projekt można śmiało stwierdzić, że nawet najodważniejsze wizje – w tym przypadku architekta i himalaisty – mogą doczekać się realizacji. Kształt muzeum poświęconego himalaizmowi nawiązywać miał do surowej bryły lodu, osadzonej na szczycie. Wielopoziomowe 1000 metrów kwadratowych zachwyca płynnymi liniami, betonowym minimalizmem i rozmachem. Na najniższym piętrze, goście przechodzą przez tunel zwieńczony szklanym oknem z widokowym tarasem. Stąd rozpościera się niesamowita panorama Alp.

Reinhold Messner ma obecnie 71 lat. Urodził się w Południowym Tyrolu gdzie zaszczepił w sobie miłość do gór. Alpinista, himalaista, podróżnik, pisarz, fotograf i miłośnik natury.  Jako pierwszy na świecie zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata i całą Koronę Himalajów. Prowadzi liczne inicjatywy szerzące ideę himalaizmu.

 

Źródło: architectmagazine.com