Przy wspólnym stole

„Przy wspólnym stole” to spotkanie dla pasjonatów kulinarnych i miłośników dobrego jedzenia. W trakcie kolacji goście będą też mieli wyjątkową okazję poznać kulisy restauracji i zobaczyć kuchnię, gdzie na co dzień przygotowywane są dopracowywane do perfekcji dania Świętoszka Tartuffe.

W kameralnym gronie będziemy dzielić się jedzeniem a Szef Kuchni, Stanisław Nowogródzki, opowie o tym jak selekcjonuje składniki swoich niepowtarzalnych dań; powie skąd pochodzą i dlaczego właśnie one pozwalają wydobyć wyjątkowy smak i aromat jego dań.Tego wieczoru skosztujecie zimne przystawki podane na półmiskach: pstrągi pieczone w ziołach, pierogi pieczone z jagnięciną, pasztet w cieście ze świeżym chrzanem oraz pampuchy okraszane skwarkami. Głównym daniem wieczoru będzie wieprzowina peklowana w soli z przyprawami & gęsie uda duszone w kwaśnej kapusie z babką ziemniaczaną. Na deser skosztujecie słodki przysmak z Podlasia Mrowisko, rurki brandy snaps w nadzieniu czekoladowym z rumem i oczywiście pączki z lukrem.

Dołącz do wspólnego stołu, kolacja to idealny pretekst do spotkania dla wielbicieli dobrego jedzenia, którzy, tak jak my wierzą, że nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia.

Restauracja Świętoszek Tartuffe
Jezuicka 6/8 Warszawa
Wydarzenie: facebook.com/events