Spotkanie kulinarno-filmowe inspirowane „Ucztą Babette” Karen Blixen i Gabriela Axela, jak również najnowszą wystawą fotografii Remiego Uranta „Pomiędzy” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Te wyjątkowe warsztaty z pogranicza kulinariów i duchowości poprowadzi Maryla Musidłowska.


MENU
>>> Aperitif <<<
Lampka musującego wina i krótka zapowiedź filmu „Uczta Babette”.
>>> Hors d’oeuvre <<<
Projekcja filmu „Uczta Babette” w sali warsztatowej.
>>> Danie główne <<<
Warsztaty kulinarne, podczas których nauczymy się robić filmowe specjały Babette: bliny Demidoff, bakłażany w cieście francuskim, sałatę po francusku i suflet czekoladowy.
>>> Owoce i sery <<<
Wspólne nakrycie do stołu i przygotowanie przyjęcia z ugotowanych potraw.
>>> Desery <<<
Ucztując rozmawiamy o stanie bycia „pomiędzy” jako duchowym temacie przewijającym się przez całe nasze życie.

Prowadząca Maryla Musidłowska jest właścicielką klubokawiarni Bily Konicek oraz dziennikarką. Prowadziła program kulinarny „Spiżarnia Maryli”. Pisała felietony kulinarne w magazynie „Elle”, jak również o kuchni i wnętrzach w „InStyle” i „Olivii”.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Pomiędzy”
Młodzi ludzie coraz częściej podróżują po świecie zarówno w poszukiwaniu osobistego rozwoju, doświadczeń i wrażeń, jak i lepszych warunków ekonomicznych czy politycznych. Niektórzy zatrzymali się na dłuższy, bądź krótszy okres czasu w Polsce. Tu uwiecznił ich Remi Urant, absolwent warszawskiej ASP. Portretom towarzyszą fotografie przedmiotów, które są ważne dla bohaterów projektu, a jednocześnie przywołują im obraz miejsca, z którego pochodzą. Wystawa Pomiędzy/In-Between zadaje wyjątkowo aktualne pytania o tożsamość oraz to, co ją tworzy w warunkach współczesnego nomadyzmu.

Cykl 48 portretów przedstawia młode osoby, które przyjechały do Polski z różnych stron świata. Powody przyjazdu są bardzo różne – od potrzeby zdobycia wykształcenia, poznania nowego języka, wyjechania poza granice rodzinnego kraju, podróżowania po świecie, po przyczyny związane z zagrożeniem życia, wojną, karą śmierci, kalectwem lub więzieniem za światopogląd, polityczne przekonania czy wyznawaną religię. Osoby te często doświadczają stanu, w którym ich dom ani nie jest do końca tam, ani nie jest do końca tu. Są pomiędzy, zawieszone.

Liczba uczestników warsztatu 10-16 osób.
Czas trwania: 4h. Koszt: 30 zł.
Obowiązują zapisy: rezerwacje@ethnomuseum.pl.
Cover photo: fragment obrazu ze zbiorów Rijksmuseum.