Projekt kuchni w stylu loftowym – jak zaaranżować nowoczesną przestrzeń?

Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie o to, jak wyobrażamy sobie idealną kuchnię, w większości padłyby takie stwierdzenia, jak: przestronna, jasna, uniwersalna. Tak się składa, że wszystkie te określenia pokrywają się z głównymi założeniami stylu loftowego. Może warto to ze sobą połączyć? Sprawdź, jak zrobić projekt kuchni w stylu loftowym!

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Gdy w XIX wieku Picasso, Monet i Degas podbijali Paryż, a później inne europejskie miasta, stanęli przed nietypowym problemem. Nieustawne mansardy, ciasne sutereny ani nawet apartamenty nie pozwalały w pełni twórczo rozwinąć skrzydeł. Z bardzo prozaicznego powodu: obrazy o powierzchni kilku metrów kwadratowych po prostu się tam nie mieściły! Tak artyści zaczęli zasiedlać mało wtedy popularne mieszkania o wysokich sufitach, a nawet strychy i byłe magazyny.

Styl loftowy swój rozkwit przeżył jednak dopiero za Oceanem. Do dziś, gdy o nim myślimy, to przed oczami stają nam mieszkania, jakie widzieliśmy w Seksie w Wielkim Mieście czy Śniadaniu u Tiffany’ego. W poprzemysłowej Łodzi czy na Śląsku pojawiły się już lofty z prawdziwego zdarzenia, a Bolko Loft w Bytomiu został nawet nominowany do nagrody Miesa van der Rohe. Nie oszukujmy się jednak: mało kto może mieszkać w prawdziwym lofcie. Częściej wprowadzamy do „zwykłych” mieszkań elementy podobnego stylu. Do kluczowych należą:

 • odkryte cegły na ścianach;
 • elementy industrialne (np. rury, kable, żarówki bez osłonek etc.);
 • drewno, metal;
 • prosty minimalizm.

Styl loftowy a dobry projekt kuchni – gdzie się zbiegają?

Jak można zauważyć po przeczytaniu powyższej listy, styl loftowy i dobry projekt kuchni mają zaskakująco dużo punktów stycznych. Gładkie powierzchnie mebli i proste bryły są po prostu bardzo praktyczne, a stal czy elementy żeliwne stanowią wręcz z założenia elementy każdej kuchni. Nietrudno więc dopasować dodatki do tego typu projektu. Przykładowo charakterystyczne dla loftów ciężkie lampy o prostych, metalowych kloszach sprawdzają się idealnie nad blatem jadalnym, gdzie stanowią doświetlenie stołu, jak i ozdobę.

Co równie ważne, przy całej swojej wyjątkowości, taki styl jest też dość uniwersalny. Składa się na niego zaledwie kilka naturalnych barw (cegieł, drewna, metalu), które łatwo można połączyć niemal z każdym innym stylem, jaki dominuje w pozostałych domowych pomieszczeniach.

Dodatki w stylu loftowym

Projekt kuchni w stylu loftowym jest bardzo wdzięcznym tematem dla każdego, kto planuje wzbogacić pomieszczenie o ciekawe dodatki. Bez problemu można znaleźć je zarówno w każdym sklepie wnętrzarskim, jak i w popularnych sieciówkach. Świetnie wyglądają autentyczne elementy o industrialnym pochodzeniu, takie jak:

 • pofabryczne zegary,
 • stare kafle i cegły,
 • metalowe klosze do lamp vintage,
 • ręcznie kute elementy wystroju,
 • akcesoria z blachy ozdobionej nitami,
 • przedwojenne wieszaki, podstawki i ozdoby z żeliwa.

Nie każdy docenia ich piękno, dlatego bardzo łatwo można na nie trafić (często w niewygórowanej cenie) np. na różnego rodzaju targach staroci. Takich okazji warto szukać w sklepie kowalskim czy „żelaznym”, antykwariacie, ale też w szopie i na strychu, gdzie mogą od dawna czekać na ponowne odkrycie.

Jaki blat i wyspa kuchenna sprawdzą się w lofcie?

Sercem każdego projektu kuchni w stylu loftowym jest wyspa kuchenna. Najczęściej inwestorzy decydują się na zwartą zabudowę. Duże, gładkie bryły szafek i blatów pasują do takiego designu, ponieważ jednoznacznie kojarzą się z blatem w fabryce czy warsztacie. Jeśli jednocześnie postawi się na odkryte cegły na ścianie i odpowiednie dodatki, to szafki mogą (a nawet powinny) pozostać zupełnie proste.

Paradoksalnie do stylu loftowego pasują nowoczesne elementy wyposażenia kuchennego. Chromowana lodówka, buchający parą ekspres do kawy, piekarnik z miedzianą rączką – to wszystko pozwala przywołać ducha starej fabryki. Jeśli natomiast sprzęty nie mają takiego wdzięku, lepiej ukryć je w zabudowie szafek.

Jeśli chodzi o pokrycie blatów i frontów, możliwości jest aż nazbyt wiele! Pasować będzie zarówno metal (jak na restauracyjnych blatach kuchennych), jak i ciepłe, domowe drewno. Wiele rodzajów laminatu również wpisuje się w taką stylistykę – szczególnie jeśli ranty wykończymy szlachetnie wyglądającym metalem. Sprawdzić się mogą również imitacje betonu czy blaty kamienne.

Styl loftowy – aspekty praktyczne i pułapki

Powodem, dla którego prawdziwe byłe magazyny o wysokich sufitach nie cieszą się popularnością jako mieszkania, jest panujący w nich chłód. Taką przestrzeń jest po prostu bardzo trudno ogrzać, a w kuchni większość z nas marzy o przytulnej atmosferze. Dlatego niekoniecznie brak charakterystycznych, wysokich sufitów w stylu loftowym w projekcie kuchni jest przeszkodą. Niektórzy architekci minimalizują nawet przestrzeń nad szafkami kuchennymi, proponując podwieszane sufity czy antresole.

Jeśli chodzi o potencjalne błędy, jakie można popełnić podczas urządzania kuchni w stylu loftowym, warto uważać na poniższe 3 aspekty:

 1. styl loftowy to cegła, metal i drewno. Zamiana ich na imitacje i plastik odbierze wnętrzu cały klimat;
 2. do mieszkań w bloku lepiej wprowadzać styl loftowy w wersji soft. Pofabryczne zegary, imitacje starej cegły na ścianach czy inne elementy, które z założenia mają dodać autentyzmu, mogą tylko podkreślić, że w rzeczywistości nie mamy do czynienia z loftem;
 3. styl loftowy to dużo wolnej przestrzeni, ale warto dobrze wyważyć proporcje w pomieszczeniu. Pełna ciemnego metalu, duża kuchnia może wydawać się chłodna i mało przyjazna.

Pamiętając o tych 3 zasadach, bardzo trudno jest popełnić błąd, podczas urządzania kuchni w stylu loftowym. A warto zrobić to świadomie – dzięki temu można osiągnąć genialny efekt!