Premiera książki “Po prostu to zrobić” – czy poszukiwanie światów innych niż ten, w którym przebiega nasza codzienność, ma sens?

31 marca miała premierę książka „Po prostu to zrobić” autorstwa Ludwika Sobolewskiego. To memuar, stanowiący refleksję nad fenomenem podróży jako metafory życia, tworzywa dla nostalgii, katalizatora decyzji i poznawania samego siebie. Książka, wydana nakładem wydawnictwa BookEdit, jest już dostępna w największych księgarniach internetowych i stacjonarnych w Polsce.

Po prostu to zrobić
“Po prostu to zrobić” to opowieść o podróżach autora, najczęściej odbywanych z kobietami, które w różnych okresach życia były mu najbliższe. To książka o tym, czy poszukiwanie światów innych niż ten, w którym przebiega nasza codzienność, ma sens. Albo czy – przynajmniej – ekscytuje. I czy wystarczy po prostu coś zrobić, żeby się o tym przekonać.

Pisząc tę książkę, kierowałem się moim wewnętrznym przekonaniem: jeśli tworzysz, to nawiązujesz relację z innymi ludźmi, a to, co jest ważne dla ciebie, staje się nieobojętne dla innych. To dzięki temu, że coś tworzysz, sprawdza się ta mądrość, że w ostatecznym rozrachunku to ludzie są dla ciebie najważniejsi. Między innymi właśnie dlatego napisałem “Po prostu to zrobić” – książkę, w której opowiadam, czym jest dla mnie przygoda podróżowania i co jest potrzebne do spełniania marzeń – mówi Ludwik Sobolewski, autor “Po prostu to zrobić” oraz wielu innych książek i artykułów z dziedziny ekonomii i prawa, wieloletni prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. – Podróż jest metaforą dla prawie wszystkiego: dla naszych narodzin i dorastania, starzenia się i śmierci. Podróż jako podróż w czasie to metafora powrotu do naszej jako tako znanej przeszłości i wybiegania myślami ku nieznanej przyszłości. To także metafora przemiany, która dotyczy nas osobiście – psychicznej, światopoglądowej, emocjonalnej. Dlatego podróż jako metafora jest wieczna, uniwersalna i wszechobecna. To kolejne powody, dla których zdecydowałem się na przełożenie moich podróży na karty tej książki – dodaje autor.

Tłem narracji książki jest kolumbijska selwa, bezkresna Sahara, nowojorska dżungla, a także wiele innych miejsc i zdarzeń rozciągniętych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dzięki temu powstał obraz świata wspomnień, planów i doświadczania chwili, uniwersalny i inspirujący – zarówno ludzi o podobnym jak autor stosunku do życia, jak i tych, którzy określają ważne dla nich wartości zgoła inaczej.