Jak podreperować domowy budżet?

Rosnące ceny produktów spożywczych i usług dają Ci w kość? Zastanawiasz się, jak podratować budżet domowy w obliczu wysokiej inflacji? Oto kilka przydatnych porad na planowanie wydatków oraz gromadzenie oszczędności, dzięki którym sprawisz, że finanse prowadzonego gospodarstwa domowego wyjdą na prostą.

domowy budżet
Budżet domowy – jak nad nim zapanować?

Wiosna to nie tylko dobry czas na robienie generalnych porządków w szafie – to świetny moment na przeanalizowanie budżetu domowego oraz zaplanowanie wydatków na najbliższe miesiące. Jednak jak się za to zabrać? Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków, dzięki którym odkładanie oszczędności i planowanie większych wydatków stanie się o wiele prostsze.

1. Krok pierwszy: analizowanie to podstawa planowania

Pierwszy krok polega na analizowaniu dotychczasowych wydatków. Przyda Ci się do tego notatnik lub arkusz kalkulacyjny. Uporządkuj w nim wszystkie comiesięczne opłaty (w postaci np. rachunków, czy benzyny), a także zapisz orientacyjnie, ile wydajesz na zakupy spożywcze, usługi i drobne przyjemności. Następnie przystąp do analizy poszczególnych pozycji na liście i zaznacz, z których możesz zrezygnować – może być to np. płatna subskrypcja aplikacji, z której od dawna nie korzystasz.

Pamiętaj:
Redukuj wydatki z głową! Oszczędzanie jest w cenie, jednak nie zapominaj, że niekiedy lepiej zakupić jeden droższy, ale dobry produkt w zamian za kilka tańszych, o niskiej jakości.

2. Krok drugi: sprawdzaj regularnie wydatki, które oddziałują na budżet domowy

Nie chodzi tutaj o ciągłą kontrolę wydatków, ale regularne notowanie, na co danego dnia wydano pieniądze. Jeżeli nie chcesz zbierać paragonów i rachunków, historię operacji prześledzisz na koncie osobistym banku Santander – za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego. Sprawdź szczegóły oferty i otwórz rachunek bankowy, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta

Jak podreperować domowy budżet – porady

Skoro już wiesz, w jaki sposób możesz zapanować nad codziennymi wydatkami, w dalszych krokach skup się na gromadzeniu oszczędności i podreperowaniu domowego budżetu. O wiele łatwiej odkłada się pieniądze, jeżeli ma się ustalony jakiś cel finansowy.

3. Krok trzeci: planuj wydatki z wyprzedzeniem

Planowanie domowego budżetu może na początku sprawić Ci niewielkie trudności, jednak jeżeli zaczniesz analizować finanse domu, z pewnością zauważysz kilka stałych opłat. Przy tworzeniu planu nadchodzących płatności, uwzględnij opłaty za media (np. gaz i prąd), ale też różne niezbędne wydatki na dany miesiąc (np. zapłatę za dentystę lub zakup prezentu urodzinowego dla dziecka) czy wizyty w drogeriach i supermarketach.

4. Krok czwarty: zacznij oszczędzać

Zaraz po przeanalizowaniu dotychczasowych wydatków oraz zaplanowaniu przyszłych zobowiązań i należności, nadszedł czas na zbieranie oszczędności na określony cel. Dodatkowe pieniądze mogą pojawić się w Twoim portfelu, jeżeli:
zrezygnujesz z niektórych drobnych wydatków – kawa na mieście czy kolejny gadżet do samochodu generują niepotrzebne koszty, które można wliczyć np. w wydatki na kolejny miesiąc;
sprzedasz niektóre rzeczy – od dawna nienoszona bluzka czy nieużywany zestaw obiadowy pomogą Ci podreperować domowy budżet;
znajdziesz dodatkowe źródło dochodów – wystawienie rękodzieła w marketplace’ach czy udzielanie korepetycji pozwoli odłożyć trochę pieniędzy.

Gromadzenie oszczędności przyniesie oczekiwane rezultaty, jeżeli tylko będziesz na bieżąco z domowymi wydatkami. Oczywiście – może się zdarzyć jakaś nieoczekiwana sytuacja, która będzie wymagać dodatkowych środków. Jednak im wcześniej zadbasz o tzw. poduszkę finansową, tym lepiej.