Pianka do włosów – jak i kiedy ją stosować?

Pianki kojarzą się przede wszystkim z dwoma rodzajami włosów – cienkimi lub kręconymi, jednak nie wszystkie mają za zadanie zwiększać objętość lub definiować skręt. Wbrew pozorom są to jedne z najbardziej wszechstronnych kosmetyków. Do czego i kiedy ich używać? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jak wybrać produkt?

Większość kosmetyków w formie musu ma za zadanie dodawać objętości fryzurze, jednak czy to oznacza, że są one zarezerwowane wyłącznie dla cienkich i delikatnych pasm? Oczywiście, że nie. Musisz tylko odpowiednio dobrać produkt do swoich potrzeb. Jeśli masz włosy normalnej grubości, ale chcesz osiągnąć efekt pełnej, bujnej fryzury zastosuj piankę, która zwiększy jej objętość lub uniesie ją u nasady. Jeśli potrzebujesz większej podatności na stylizację, np. przed upięciem, wypróbuj kosmetyk o działaniu modelującym i utrwalającym. Z kolei gdy Twoje włosy łatwo się modeluje i chcesz stworzyć na nich fale – świetnie sprawdzi się do tego pianka podkreślająca skręt włosów (https://trena.pl/175-pianki). Do niesfornych, puszących się pasm najlepsze będą musy wygładzające.

Metody stosowania

Pianki można używać na wiele sposobów. Oto kilka najważniejszych rad, które warto zapamiętać:

  • Nie musisz nakładać jej na całą długość włókien – jeśli boisz się ich obciążenia aplikuj ją od połowy długości po końce, natomiast jeśli chcesz odbicia od nasady nakładaj ją tylko przy skórze głowy.
  • Istotny jest sposób aplikacji – gdy rozprowadzisz ją grzebieniem lub szczotką uzyskasz efekt wygładzenia, natomiast kiedy wgnieciesz ją dłońmi podkreślisz fale i loki.
  • Kosmetyk najczęściej stosuje się go tuż po umyciu włosów, ale może być stosowany także na włosy suche. Używaj wtedy jego niewielkiej ilości, w przeciwnym razie pasma mogą się skleić.

Na co dzień i na wielkie wyjścia

Ze względu na swoją wielozadaniowość pianki sprawdzą się stosowane zarówno w codziennej stylizacji, jak i na wieczorne wyjścia lub specjalne okazje, gdy chcesz by fryzura robiła wrażenie i dobrze zachowała swój kształt. W zależności od sposobu modelowania i pożądanego efektu wybieraj kosmetyki o różnym stopniu utrwalenia. Podobnie jak w przypadku lakieru, w ciągu dnia zwykle wystarczy naturalne bądź lekkie utrwalenie, podczas gdy do fryzur wieczorowych lepsze będą mocniejsze produkty. Dodatkowo pamiętaj, że jeśli regularnie stosujesz kosmetyki do stylizacji musisz raz w tygodniu oczyszczać włosy szamponem oczyszczającym. Nawet tak lekkie produkty jak pianki mogą pozostawić po sobie osady i resztki, które nagromadzone obciążą lub osłabią pasma.

Pianka czy lakier?

Niektórym wydaje się, że można stosować te produkty zamiennie, jednak w rzeczywistości mają one różne działanie. Pianka przede wszystkim uelastycznia włókna, czyli zwiększa ich podatność na modelowanie, a tym samym przygotowuje je do stylizacji. Z kolei lakier pozwala ostatecznie utrwalić włosy i po jego użyciu trudno jest zmienić stylizację. Tylko niektóre lakiery pozwalają na modyfikację fryzury, jednak zwykle jest to kilka minut tuż po aplikacji. Pełny efekt utrwalenia i wymodelowania osiągniesz więc stosując obydwa produkty – jest to szczególnie polecane do upięć na specjalne okazje.

Nie tylko dla kobiet

Musy stylizujące nie są zarezerwowane tylko dla kobiet, z powodzeniem mogą być też stosowane przez mężczyzn, których pasma często są cienkie i delikatne. Dzięki lekkiej konsystencji nie obciążają, co stanowi ogromną zaletę przy krótkich włosach. Dodatkowo nie powodują utraty objętości, wręcz przeciwnie – po ich zastosowaniu fryzura staje się bujna i pełniejsza. W razie potrzeby pozwalają ją pogrubić i wizualnie zagęścić, co będzie szczególnie przydatne przy pasmach z tendencją do przerzedzania się.